• ​İş dünyası temsilcileri bir araya geldi
  • KHK mağdurlarından HÜDA PAR'a ziyaret
  • "Bir haftalık ara tatil uygulaması yerinde bir karardır"
  • ​İş dünyası temsilcileri bir araya geldi
  • KHK mağdurlarından HÜDA PAR'a ziyaret
  • "Bir haftalık ara tatil uygulaması yerinde bir karardır"

Bitlis'te borçların yapılandırılması toplantısı düzenlendi

Bitlis'te borçların yapılandırılması toplantısı düzenlendi
Gelir İdaresi Daire Başkanlığı ve Bitlis Defterdarlığı tarafından borçlarının yapılandırılmasına ilişkin tanıtım toplantısı düzenlendi.

 

Gelir İdaresi Daire Başkanlığı ve Bitlis Defterdarlığı tarafından borçlarının yapılandırılmasına ilişkin tanıtım toplantısı düzenlendi.

Gelir İdaresi Daire Başkanı İlhan Karayılan’ın katılımıyla Bitlis Kültür Merkezinde toplantı düzenlendi. Düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan defterdar Mehmet Çoban, kanunun ana hatlarını sayarak amaçlarında söz etti.

Kesinleşmiş vergi alacaklarında, yapılandırma kanunu ile vergi dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçlarla ilgili bilgi veren Çoban, 'Vergi aslına bağlı cezalarda tamamen siliniyor. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Borcun peşin ödenmesi halinde tekrar indirim yapılıyor. Yurtiçi üretici fiyat endeksi oranında hesaplanan tutarın yüzdesinden vazgeçiliyor. Borçları 18 taksitte 36 ay sürede ödeme imkânı veriyor. Tüm vergiler, gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi KDV ve ÖTV gibi ne kadar vergi varsa bu kanuna göre yapılandırılabilecek.' dedi.

Borç yapılandırılmasında birçok vatandaşın faydalanabileceğini söyleyen Çoban, 'Çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalarda kanun kapsamında yapılandırılabilecek. YurtKur üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecri misil borçları da bu kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek. Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecekler.' ifadelerini kullandı.

İhtilaflı vergi alacaklarında ve kanun ihtilafı alacaklarının sulh yoluyla çözüme kavuşturulacağı imkânında olacağını söyleyen Çoban, Vergi davalarını sonlandırmak, idare ile sulh olmak ve yaşadıkları belirsizliği ortadan kaldırmak isteyen mükellefler de kanundan faydalanabileceklerini hatırlattı.

'Kanunla getirilen önemli düzenlemelerden bir tanesi de matrah artırımıdır'

Çoban, inceleme aşamasındaki alacaklar, devam eden inceleme ve takdir işlemlerine konu muhtemel alacaklarda bu kapsamda yer alacağını belirterek, 'İnceleme bittiği zaman ortaya çıkan rapora göre mükelleflerimiz yapılandırma imkânlarında faydalanabilecekler. Aynı şekilde takdir komisyonlarında olan dosyalar da bu imkândan yararlanacaklar. Bu kanunla getirilen önemli düzenlemelerden bir tanesi de matrah artırımıdır. Mükelleflerimiz daha önce yapmış oldukları beyanlarını belli oranlarda arttırırlarsa o takdirde geçmişe dönük olarak herhangi bir vergi incelemesine muhatap olmayacaklardır.' şeklinde konuştu.

'Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak'

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin 31 Ekim tarihine kadar ilgili Vergi Dairelerine başvurmaları gerektiğini söyleyen Çoban, 'Başvurular bizzat Vergi Dairelerine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecek. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12 ve 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin Kasım 2016 ayında yapılması gerekiyor. Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi geren en önemli hususlardan biride taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk 2 taksitin süresinde ödenmesidir. İlk 2 taksiti ödemeyenler, kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacaklar” ifadesini kullandı.

Düzenlene tanıtım toplantısına Bitlis Vergi Dairesi Müdürü Turgay Turan, slayt gösterisi ile toplantıya katılanlara yapılandırmalarla ilgili bilgiler verdi.

Toplantıya, Gelir İdaresi Daire Başkanı İlhan Karayılan, Bitlis Defterdar Mehmet Çoban, Bitlis Vergi Dairesi Müdürü Turgay Turan, Muhasebeciler, bazı kamu kurum yetkilileri ve esnaf katıldı. (Şükrü Tontaş-İLKHA) 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 1966 Ergani Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05322056493