• ​İş dünyası temsilcileri bir araya geldi
  • KHK mağdurlarından HÜDA PAR'a ziyaret
  • "Bir haftalık ara tatil uygulaması yerinde bir karardır"
  • ​İş dünyası temsilcileri bir araya geldi
  • KHK mağdurlarından HÜDA PAR'a ziyaret
  • "Bir haftalık ara tatil uygulaması yerinde bir karardır"

ERGANİ BİLGİLERİ

ERGANİ BİLGİLERİ
ERGANİ BİLGİLERİ

Diyarbakır’a 56 km. uzaklıktaki ilçenin  
yüzölçümü 1489 km2 olup nüfusu 2013 TUİK verilerine göre ; 121.072 olup bu 

nüfusun 61.246'sı erkek, 59.826’sı kadın olarak belirtilmiştir.Ergani 

Diyarbakır ilinin en büyük ilçesidir. İlçe merkezine bağlı 101 

mahalle bulunmaktadır. 

 

ULAŞIM

Diyarbakır-Elâzığ karayolunun 56. kilometresinde yer alan ilçe merkezi 39 50 doğu boylam ve 37 32 kuzey enlemindedir. Haydarpaşa-Kurtalan Demiryolu ilçenin güneyinden, Diyarbakır-Elâzığ karayolu ise, ilçenin merkezinden geçer.

    Dicle, Çermik ve Çüngüş ilçelerinin karayolu veya demiryoluyla başka il ve ilçelerle ulaşımı ancak Ergani üzerinden mümkündür. Bu durum Ergani'nin stratejik önemini artırmaktadır. 
    Ergani'nin kaderi: islam devrinde Diyarbakır'ın kaderine bağlı kalmıştır. I. Selim'in çaldıran zaferinden sonra 1514 Ergani idaresi Bitlis'in delaletiyle Bıyıklı Mehmet paşa'nın aldığı : Diyarbakır bölgesi içinde Diyarbakır eyaletine bağlı bir sancak haline getirildi. 18. yüzyılın başında şarabın alınıp satılması şer en yasak olduğu halde Ergani kazasından her cumartesi günü Diyarbakır'a ikişer üçer yük şarap satılıyordu. Diyarbakır valisi İsmail Hakkı Paşa'nın yaptırdığı Harput şosesi bu şose'nin Zülkifil Dağı eteğinde ve Hoşat ovası'nın başından, Ergani halkının 1874-1914 yılları arasında şose üzerinde Bagür köyüne geçmesine ve eski kasabanın ıssız kalmasına yol açmıştır.

 

ERGANİ BİTKİ ÖRTÜSÜ

İlçede tam anlamıyla karasal İklim hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. En yüksek sıcaklık yazın 45 C`ye yükselmektedir. Kış aylarında ise en düşük sıcaklık ise -5 C`ye varmaktadır. Bitki Örtüsü genellikle meşe ağacından oluşmaktadır.

ERGANİ HAKKINDA BİLGİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Diyarbakır İli’ne bağlı ilçe olan Ergani’nin, kuzeyinde Elazığ, kuzeydoğusunda Dicle, doğusunda Merkez ilçe, güneyinde Şanlıurfa, batısında Çermik, kuzeybatısında da Çüngüş ilçeleri bulunmaktadır. İlçe Dicle havzasında olup, kuzeyi dağlık, güneyi de düzlüklerden oluşmaktadır. Kuzeydeki engebeli yapı, Güneydoğu Torosların uzantısıdır. Dicle Irmağı ve kollarının suladığı ilçe topraklarının en önemli düzlüğü Ergani (Gevran) Ovasıdır. Devegeçidi baraj Gölünün bir bölümü de ilçenin sınırları içerisindedir. Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) Kralkızı Barajının göl alanı da ilçenin kuzey kesimindedir. 
 Diyarbakır’a 56 km. uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 1.489 km2 olup, şehir nüfusu: 121000 (2014  Nüfus kayıt Sistemine göre ) 
Ergani Diyarbakır ilinin en büyük ilçesidir.
 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İlgili Haberler
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 1966 Ergani Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05322056493