• ​İş dünyası temsilcileri bir araya geldi
  • KHK mağdurlarından HÜDA PAR'a ziyaret
  • "Bir haftalık ara tatil uygulaması yerinde bir karardır"
  • ​İş dünyası temsilcileri bir araya geldi
  • KHK mağdurlarından HÜDA PAR'a ziyaret
  • "Bir haftalık ara tatil uygulaması yerinde bir karardır"

Ergani Eğitim Bir-Sen'de İstifa Depremi

Ergani Eğitim Bir-Sen'de İstifa Depremi
Ergani İlçesinde, Eğitim Bir-Sen üyesi onlarca öğretmenin istifa edeceği yayınlanan bir bildiriyle kamuoyuna açıklandı.

Diyarbakır'ın Ergani İlçesinde, Eğitim Bir-Sen üyesi onlarca öğretmenin istifa edeceği yayınlanan bir bildiriyle kamuoyuna açıklandı.

DİYARBAKIR - Ergani'de son yapılan Eğitim Bir-Sen seçimlerinden sonra onlarca öğretmenin sendikadan istifa edeceği iddia edildi. Bilindiği üzere Eğitim Bir-Sen önceki başkanı Ahmet Erbay'ın İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olmasıyla seçim yapılmış ve Mehmet Yıldırım 4 oyla başkan seçilmişti. Akabinde yönetimdeki mevcut 7 üyeden 3 üyenin istifa etmesiyle Diyarbakır Eğitim Bir-Sen, yönetimi feshederek seçim sürecini başlatmıştı. 3 üyenin seçim kararını imzalamadan istifa etmiş olmaları tartışmalı seçim sürecini başlatmıştı.

 

İddialara göre Eğitim Bir-Sen İl yönetimi seçim boyunca taraflı davranmış, üyeleri bir adayı desteklemeye yönlendirmiş ve neticede kendi istedikleri adayın seçilmesini sağlamıştı. Yine iddialara göre mevcut 7 üyeden 3 kişinin istifa etmesiyle seçime gerek olmadığı halde, sendikanın il yönetimi seçim kararı alarak sendika tüzüğünün ilgili maddelerini ihlal etmiş bulunuyordu.

 

İstifa eden üyelerin kendilerini destekleyen öğretmenleri yönetim yetkileri kendilerinde olmadığı halde sendika modül şifresini kullanmaya devam ederek sendikaya üye yaptıkları, YİBO Müdürü İzzettin Zengin'in okulun arabasıyla köylerdeki sendika üyesi öğretmenleri seçimin yapıldığı öğretmenevine getirdiği, 4/C kapsamındaki kimi tekel çalışanlarının sendikalı yapılıp oy kullanmalarının sağlandığı da iddialar arasında.

 

Yine tarafsız olması gereken Ergani Milli Eğitim Müdürü Yasin Yıldız'ın kendilerini telefonla arayan kimi üyelere Cihan Çuçi'ye oy vermesi yönünde görüş belirttiği, Eğil Milli Eğitim Müdürlüğünden kimi yöneticilerin sendika seçimlerinde üyeleri yönlendirdiği iddiaları konuşulur oldu.

 

Dillendirilen söz konusu iddialarla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Ergani Kenan Evren İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı ve Ergani Eğitim Bir-Sen Başkanı Cihan Çuçi "Seçim sürecinde kimi öğretmenleri sendikaya üye etmeye çalıştığım söyleniyor. Bu doğrudur; fakat Diyarbakır Sendika yönetimi şifreyi değiştirdiği için ben üyeleri kayıt yapamadım. Mehmet Yıldırım da üye yapamadı." şeklinde konuştu. İstifa etmeleriyle ilgili olarak da "yaptığımız seçim resmi değildi, sadece üyelerin görüş bildirmesi sonucu Mehmet Bey 4, ben 3 oy aldım. Sonrasında istifa ettik" şeklinde konuştu. Diyarbakır Sendika yönetiminin kendisini desteklediği iddiaları için de "Diyarbakır'dan kimse beni direkt olarak desteklemedi, bu konuda bana sözlü olarak görüş bildirmedi. Aksine Ergani'de Ahmet Erbay'ın Mehmet Yıldırım'ı desteklediği biliniyor." şeklinde konuştu.

 

Cihan Çuçi'nin seçimin resmi olmadığını belirtmesine rağmen kendi listesinden yönetime giren Cebrail Öz ve İzzettin Zengin'in Mehmet Yıldırımı tebrik ettikleri, hazırlanan seçim tutanaklarının imzalamayarak istifa ettikleri biliniyor.

4/C statüsündeki kimi Tekel çalışanlarının oy kullandığı iddiası üzerine görüştüğümüz Mehmet Yıldırım; "Öğretmenlerin ve bilim camiasındaki çalışanlar haricindeki memurların sendikaya üye olmaları ve oy kullanmaları mümkün değildir. Buna rağmen geçici olarak kimi tekel işçilerinin sendikaya üye yapılıp oy kullandıkları görülmüştür. Bu konuda belgeler ben de mevcuttur" şeklinde konuştu.

 

İddialarla ilgili olarak görüşlerine başvurmak üzere makamında ziyaret ettiğimiz İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Yasin Yıldız sorularımızı yanıtladı. "Söz konusu seçimde tarafsız olmanız gerekirken; hakkınızda üyeleri yönlendirdiği şeklinde iddialar var" şeklindeki soruya Yıldız; seçim süresince Ahmet Erbay'la birlikte seçimde tarafsız olmak üzere konuştuklarını ve bunu da son ana kadar sürdürdüklerini bildirdi. Kimseyi yönlendirmediği, bu konuda en ufak bir çalışma bile yapmadıklarını söyleyen Yıldız "Beni telefonla arayan üyelere Cihan Çuçi'yi tavsiye ettim" sözlerinin seçimde taraf olma ve bir adayı destekleme olarak nitelendirilmemesi gerektiğini belirtti.

 

İl yönetiminin Ergani sendika yönetimini feshetmesi konusunda konuşan Yıldız; "Sendikanın İlçe Yönetimini fesh etme hakkı saklıdır. Üyelerin istifası veya yönetimin başarısız olması gibi nedenlerden dolayı yönetim feshedilebilir" şeklinde konuştu.

 

Seçim boyunca kimseyi yönlendirmediğini, bu tartışmaları doğru bulmadığını sözlerine ekleyen Yıldız son olarak; "iddialarla ilgili tüm tarafların görüşlerine başvurduğu için İlke Haber Ajansını tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.
Tüm bu iddialarla ilgili olarak Mehmet Yıldırım ve Yönetim Ekibi bir yazı yayınladı. Kamuoyuyla paylaşılan yazıyla bu süreçten rahatsız olunduğu, topluca istifa edileceği ve gerekli görüldüğü takdirde yeni bir oluşumla sendikal faaliyetlere devam edilebileceğinin sinyalleri verildi.

 

Veysi Buran - İLKHA

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 1966 Ergani Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05322056493