• Askf'den Vali Güzeloğlu’na Ziyaret
  • "Ramazan ayı Müslümanlar için zafer ayıdır"
  • "Bize verileni Allah yolunda harcamak durumundayız
  • Askf'den Vali Güzeloğlu’na Ziyaret
  • "Ramazan ayı Müslümanlar için zafer ayıdır"
  • "Bize verileni Allah yolunda harcamak durumundayız

ERGANİ HAKKINDA YAZI DİZİSİ 4

ERGANİ HAKKINDA YAZI DİZİSİ 4
ERGANİ HAKKINDA YAZI DİZİSİ 4

ERGANİDE SOSYAL DURUM

Gençler birliği adı altında ilk olarak 1932 yılında kurulan Ergani Gençlik Spor Kulübü ilk zamanlar Türk Dil Kurumuna mahalli öz türkçe bulup göndermişlerdir. Ergani geniş ve zengin bir kütüphaneye sahiptir. Ergani folklor ve sosyal faaliyetler bakımından ilerlemiş ilçeler arasındadır. 

Üretime halen devam etmekte olan Çimento ve Un Fabrikası ile ekonomik açıdan sanayi hamlesi içine girmiştir.

Gün geçtikçe nüfusu hızla artan Ergani’de halkın büyük bir kısmı ticaretle uğraşmaktadır. Köylerimiz de Modern tarım tekniğine uygun olarak tarım yapılmaktadır. Hayırsever vatandaşlarımız tarafından camiler de yapılmıştır. Sağlık ve eğitim hizmetleri köylerimize kadar ulaştırılmış durumdadır.

Yeni yasayla beraber köyler mahalle olarak değerlendirilmekte olup, Ergani ilçesine bağlı 101 adet mahalle bulunmaktadır. Bu bağlamda tarım ve hayvancılık ile uğraşan kırsal yerleşim alanlarımız iki kısma ayırıyoruz;

1-Dağlık Yerleşim Alanları :Bu yerlerde yaşayan insanlarımızın geçim kaynağı kendi bahçelerinde yetiştirdikleri meyve ve sebzedir. Ayrıca bağdan elde ettikleri üzümleri satmakta ve bağ bozumunda kendi imkânları ile yaptıkları pekmez, pestil, sucuk, kesme ve kuru üzümdür. Bazı aileler de arıcılık yapmakta, bazıları da yılbaşında satmak amacıyla hindi ve tavuk beslemektedir.

2-Ova Yerleşim Alanları : Bu yerlerde yaşayan insanlar geçimini hayvancılık ve tahıldan karşılamaktadırlar. Bu köylerdeki hayvanların bir kısmı süt ineği, büyük bir bölümü ise besi danası ve koyundur, Özellikle Şanlıurfa’ya (Siverek’e) yakın köylerimizde ekilecek arazi olmadığı için buralarda daha çok hayvancılık yapılmaktadır.

Ova yerleşim alanlarımızda son zamanlarda kendi imkânlarıyla açtıkları büyük kuyular ve DSİ' nin kısmi sulama kanalları sayesinde sulu tarıma geçmiştir. Buralarda özellikle; Pamuk, Domates ve Biber yetiştirilmektedir.

-------------------------------------------

İLÇEMİZİN KÜLTÜR DURUMU

İlçemizde ilk olarak okul, kasaba olduğumuz yıllarda Niğdeli Osman'ın evinde ilkokul olarak açılmıştır. Sonradan şimdiki inkılâp ilkokulunun bulunduğu yerde özel idareye ait bir binada eğitim yapılmıştır. 1926—1927 yıllarında 5 sınıflı bir ilkokul merkez ilkokulu adıyla açılmıştır. Kasaba olduğumuz yıllarda köylerde yalnız Ortayazı Köyünde bir öğretmenli ilkokul vardı.

Yaygın eğitim kurumlarından Halk eğitim merkezinin açtığı Biçki-Dikiş-Nakış Kursları, Kaymakamlık Dayanışma Vakfı, Halıcılık Kursları yer alır. Son yıllarda köyden ilçe merkezine yapılan göçlerden dolayı ilçe merkezinin nüfusu hızla artmaktadır. 

Bu nedenlerle İlçe merkezindeki okul sayısının arttırılması hedef hizmetlerdendir. ERGANİ’ nin 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Okulları tabloda gösterilmektedir. 

-----------------------------

ERGANİNİN COĞRAFİ YAPISI

Ergani İlçesi Diyarbakır'a 56 Km uzaklıkta, Diyarbakır - Elazığ karayolu üzerinde, Zülküfil Dağının eteğinde kurulmuştur, İlçemizin rakımı 955 metredir. Kuzeyinde Maden ve Alacakaya, Güneyinde, Şanlıurfa (Siverek), Doğusunda Diyarbakır İli, (Dicle ve Eğil),Batısında Diyarbakır (Çermik ve Çüngüş) İlçeleri ile çevrilidir. Kuzey ve batı kısımları dağlık olup, güneyi ise geniş bir ovaya sahiptir, İlçemizin toplam yüzölçümü 1. 489 km2’dir. İlçemizde tam anlamıyla karasal İklim hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. En yüksek sıcaklık yazın 45 C' ye yükselmektedir. Kış aylarında ise en düşük sıcaklık ise -5 C' ye varmaktadır. Bitki Örtüsü genellikle meşe ağacından oluşmaktadır.

-----------------------

ERGANİDE NUFÜS 

Ergani nüfusu 2013 yılına göre 121.072’ dir.

Bu nüfus, 61.246 erkek ve 59.826 kadından oluşmaktadır. 

Yüzde olarak ise: %50,59 erkek, %49,41 kadındır. 

------------------------------

ERGANİ MESLEK YÜKSEK OKULU

Dicle Üniversitesi Ergani Meslek Yüksekokulu, Kaymakamlık makamınca hizmet binası olarak tahsis edilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Vakfı’na ait öğrenci yurdunda 01 Ekim 1997’de 50 öğrenci ile eğitim – öğretime açıldı. Çok kısa bir zamanda kuruluşunu tamamlayan Yüksekokulumuz aktif durumdadır.

Bölümlerine bağlı; 

1. Bilgisayar Programcılığı 

2. Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, 

Programlarında eğitim ve öğretim yapılmaya başlanmıştır.2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında Yönetim ve Organizasyon bölümü açılmış ve mevcut bölümlere ek olarak;

1. Bilgisayar Programcılığı (İ.Ö.) 

2. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı (İ.Ö.) 

3. İşletme Yönetimi, programları ile eğitim-öğretime 508 öğrenci ile devam etmektedir. 

2011 yılında Çocuk Gelişimi programı için yapılan başvurumuz YÖK tarafından onaylanmış olup,   2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında Çocuk Gelişimi Programına öğrenci alımı planlanmaktadır. 

----------------------------------------

ERGANİ HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kendi binasında hizmet vermekte olan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde, her yıl İlçe Merkezi ve Köylerde çeşitli branşlarda kurslar açılmaktadır.

--------------------------------------------

ERGANİDE SANAYİ DURUMU

İŞ VE ÇALIŞMA HAYATI

Birinci derecede kalkınmada öncelikli yöreler kapsamında olan ilçemizin ekonomik durumu tarım, hayvancılık ve hizmet sektörüne dayanmaktadır. Bu yüzden ücretli emeğe dayalı sanayi kuruluşları yeterince gelişmemiştir. 

Çimento Fabrikası: Temeli 1976 yılında atılan, 1984 yılında üretime geçen Ergani Çimento A.Ş. de kadrolu işçi ve idari personel olmak üzere toplam 114 personel çalışmakta olup, yıllık üretim kapasitesi 513.000 ton civarındadır. 1997 yılı içerisinde özelleştirilmiştir. 

Un Fabrikası : Ergani Gıda sanayi A.Ş. Un Fabrikasında toplam 14 personel çalışmakta olup, yıllık üretim kapasitesi 30.000 ton un ve 8.000 ton kepektir. Şirketin % 97.57 si Diyarbakır İl Özel İdaresine ait iken, 1999 yılı içerisinde özelleştirilmiştir. 

Süt Fabrikası : 1999 yılında AKSER Süt Ürünleri adı altında kurulmuş olan fabrika, 2001 yılında SÜTAÇ süt mamullerine devredilmiştir. Aylık 50 ton süt işleme kapasitesine sahip olan fabrikada toplam 11 kişi çalışmaktadır. Faaliyetlerini TS-EN İSO 9000 Standartlarına uygun şekilde düzenlemiş olan şirket 05.02.2002 tarihinde TSE belgesi almıştır. 

TMO : Toprak Mahsulleri Ofisi 2012 yılında Ergani'de 31 bin ton buğday alımı yaptı. Ayrıca İlçemizde 135 iş yerinden oluşan küçük sanayi sitesi mevcuttur.

Ergani Belediye Başkanlığımız Zabıta Müdürlüğü’ nün 2014 yılı verilerine göre İlçemizde 38 adet fırın ekmek üretimi yapmaktadır.

Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri aşağıdaki tabloda belirtilmektedir.

 

 

Ayrıca Ergani’de haftalık Pazar yerlerine göre toplam 219 vatandaşımız Pazarcılık yapmaktadır.

----------------------------------

 

ERGANİDE GÜVENLİK VE AŞAYİŞ

İlçe merkezinin genel asayiş yönünden sakin ve huzurlu olduğu, asayişe müessir olayların büyük bir kısmının aile kavgaları, darp, hırsızlık, trafik kazaları ve az sayıda yaralama olayları şeklinde meydana geldiği görülmektedir.

 Emniyet Teşkilatı ;

1 -Emiyet Müdürlüğü 

2- Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği

Trafik hizmetleri 1988 yılında kurulan B tipi Bölge Trafik Denetleme ve İstasyon Amirliği tarafından yürütülmektedir.

Jandarma Teşkilatı ;

İlçe Jandarma Komutanlığı İlçe Merkezi dışında Belde, Köy ve Mezraların da Emniyet ve Asayişten sorumludur. İlçe Merkezi dışında Şölen, Usluca, İnce hıdır ve Değirmendere Jandarma Karakol Komutanlıkları şeklinde teşkilatlandırılmıştır.

Korucu Teşkilatı ;

İlçemize bağlı Köy ve Mezralarda Geçici Köy Korucuları ve  Gönüllü Geçici Köy Korucuları asayiş hizmetlerinde görev yapmaktadır. 

Kaynak: Ergani belediyesi

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 1966 Ergani Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05322056493