• ​İş dünyası temsilcileri bir araya geldi
  • KHK mağdurlarından HÜDA PAR'a ziyaret
  • "Bir haftalık ara tatil uygulaması yerinde bir karardır"
  • ​İş dünyası temsilcileri bir araya geldi
  • KHK mağdurlarından HÜDA PAR'a ziyaret
  • "Bir haftalık ara tatil uygulaması yerinde bir karardır"

YILLARCA İL OLMAK İSTEYEN İLÇE: ERGANİ

YILLARCA İL OLMAK İSTEYEN İLÇE: ERGANİ
"Ergani" denildiğinde zihnimde çocukluğumdan kalan iki anı beliriyor: İlçenin içinden geçen Ergani -Elazıg yoluna asılan "İl olmak istiyoruz" pankartı,

Ergani, Diyarbakır' 50 kilometre uzaklıktaki bir ilçesi. Ama şimdi Diyarbakır-Ergani arasındaki Organize sanayi bölgesi fabrikalar ve özellikle de verimli tarlalara dikilen konutlar nedeniyle uzaktan yakına geldi.

Ergani'nin il olması için çaba sarf eden Ergani illeri gelenleri, Ergani'de  çok şeylerin değiştiğini, modern ve çağdaş anlamda bir kent olduklarını belirterek 'Ergani demek; tarih ve kültür şehri, turizm ve inanç merkezi, değişen ve büyüyen bir şehir demek. Ergani, coğrafi anlamda konumu nedeniyle veriler yönünden uzun yıllar il olmayı hak ediyor. şeklinde konuşuyorlar.

OSMANLI DÖNEMİNDEKİ GİBİ İL OLMAK İSTİYORUZ. CUMHURİYET DÖNEMİNDE DİYARBAKIR'A BAĞLADIK.

Erganililerin en büyük beklentisi ise 20 yıldır mücadelesi verilen İl olma mücadelesi. Osmanlı döneminde il olan ve cumhuriyet döneminde Diyarbakır'a bağlanan Ergani, 120 bini aşan nüfusu ile Türkiye'de yaklaşık 15 İl'den daha büyük nüfus oranına sahip olurken, geçmiş hükümetler döneminde defalarca il olması için önerge verilen Ergani'ye verilen sözler hep havada kaldı. Bu sürede bir çok ilçe il yapılırken, Ergani'ye verilen sözlerin tutulmaması ilçe halkı üzülüyor.

İL OLMAK İSTİYORUZ İL

Ergani'de yapılan çağrılara rağmen, henüz İl Olma Komitesinin kurulması için herhangi bir çalışma görülmese de, Ergani'de Esnaf Odalarının Başkanları ve  mahalle muhtarlarının da görüşlerine göre Ergani İl olmayı fazlasıyla hak ettiğini belirterek, bu yöndeki çalışmalara destek vermeye hazır olduklarını kaydettiler.

Erganimiz  mobilyası, Köftesi, sanayisi, ihracatı, tarımsal anlamda ciddi potansiyele sahip olup, İl olma hakkını çoktan kazanmıştır. Ergani'nin Diyarbakır'a ve Türkiye’ye büyük katkısı vardır. İl olduğunda bu katkı katlanarak devam edecek.

İL OLMAMIZ GEREKİYOR

Ergani'nin  İl olmasının her yönüyle yarar sağlayacağını ifade eden Muhtarlar, "Ergani il olursa bağımlılıkları azalır. Geliri artar ve bu sayede daha fazla yatırım yapabilir. Ergani İline Elazığ'ın maden ilçeside bağlanabilir.

GELİR VE YATIRIMLAR ARTMALI

Ergan'nin hak ettiği ödenekleri ve yatırımları il olduğu takdirde alabilecek, Ergani İl olursa, diğer alanlarda olduğu gibi özellikle de  eğitim, sağlık ve emniyet açısından fayda sağlayacaktır. Gelirleri ve yatırımları artacağı için Ergani daha refah bir yer olacaktır.

İL OLURSAK YATIRIMLAR ARTAR

Ergani'nin il olması konusunda yapılacak her türlü çalışmaya Ergani'lilerin lobi oluşturulması gerekir.  Gelişen sanayisi ve potansiyeli bunu gösteriyor. Ergani çoğu il'den büyük bir şehir. İl olma konusu geç kalınmış bir durumdur. Ergani hak ettiğini tam anlamıyla alması için, bundan sonra yoluna  İl olarak devam etmesi gerekiyor" dedi.

ERGANİNİN İL OLMAMASI ŞANSIZLIKTIR

Ergani il olursa, büyük ölçüde eksikliği duyulan kamu personeli sayısının artacak. Ekonomik bir canlılık yaşanır. Ergani'ye büyük fayda getirir. Devletten, bu günkü gibi ilçe bazında değil, İl bazında  pay alır. Kamu personel sayısında artış sağlanır. Bu sayede Ergani halkına daha kaliteli hizmet verilmiş olur. Şuan ki personel sayısının az olması nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor.

VATANDAŞIN BEKLENTİSİ NEDİR

Vatandaşlar ise, Erganililerin tek beklentisi İl olma sözünün yerine getirilmesi değil. İlçe halkının en fazla beklediği ikinci talep her geçen gün büyüyen ilçeye doğalgaz getirilmesi. Kentleşme alanında büyük bir atılım gösteren ilçede yeni binalar doğalgaz tesisatına uygun olarak yapılırken, vatandaşlar doğalgaz konusunda söz ve icraat bekliyor.

EĞİTİM FAKÜLTESİ AÇILSIN, HİLAR VE ÇAYÖNÜ CANLANDIRILSIN

İlçede olmayan eğitim fakültesinin açılmasını isteyen Erganililerin bir diğer isteği kentsel dönüşümün hayata geçirilmesi. Yeni yapılan 150 yataklı Devlet Hastanesi'nde bir çok branşta doktor eksiği var. DEDAŞ'ın özelleştirilmesinden sonra ilçe merkezi ve kırsal kesimde elektrik kesintileri büyük bir çileye dönüşürken, bu konuda da ciddi çözümler üretilmesi isteniyor. Bir diğer talep ise turizmle ilgili. Dünyanın en eski yerleşim alanları arasında yer alan Hilar Mağarası ve Çayönü Abidelerinin düzenlenerek turizme kazandırılması talep ediliyor.

ERGANİSPOR'A SAHİP ÇIKILSIN

Ergani denilince akla gelen en önemli olayların başında spor geliyor. Ergani Spor başkanı deneyimli sporcu ve Gazeteci Ekrem Senvar büyük çaba sarfediyor. Fakat ilçede spor tesisleri yetersiz. İlçenin 3 futbol kulübü tek sahada idman ve maç yapmak zorunda kalırken, diğer spor branşlarında da önemli ölçüde tesis sorunu dikkat çekiyor. Sporsever kesimi Erganispor'a maddi anlamda ve tesisleşme konusunda sahip çıkılmasını istiyor. Erganispor'a destek verilmesi halinde çok daha önemli sporcuların çıkacağına dikkat çeken sporseverler, bunu dikkate almasını istiyor.

Ergani il olması durumunda Diyarbakır'a bağlı olan Çermik, Çüngüş, Dicle ve Eğil ilçeleri ile Elazığ'a bağlı bulunan Maden ilçesinini Ergani'ye bağlanacak.

Ergani'nin İl olması umuduyla;

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 1966 Ergani Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05322056493