Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yaptığı ortak açıklamada, Sudan’a yönelik yeni gıda güvenliği projeksiyonlarının endişe verici boyutta olduğu belirtilerek, "Söz konusu projeksiyonlar, Sudan’ın 2000’li yılların başındaki Darfur krizinden bu yana görülmemiş ölçekte yıkıcı bir açlık felaketiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor." denildi.

Açıklamada, Sudan’da bir yıldan fazladır devam eden savaşın gıda güvenliğini tamamen bozduğu ve Sudan halkının, özellikle de çocukların koşullarının hızla kötüleştiği belirtildi.

Açıklamada, acil bir ateşkesin, engelsiz ve sürdürülebilir insani erişim ile insani yardım müdahalesinin genişletilmesi ve BM ajanslarının gereken yardımı hızlı şekilde ulaştırabilmesi için gerekli olduğu kaydedildi.

Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) raporuna göre, Sudan'daki gıda güvenliğinin hızla kötüleşmesi nedeniyle 755 bin insanın "felaket/kıtlık" anlamına gelen IPC 5. Aşamada bulunduğu ve 14 bölgede kıtlık riski olduğu belirtildi.

Söz konusu raporda aynı zamanda, Sudan'da toplam 25,6 milyon insanın "kriz" olarak tanımlanan IPC 3. Aşama ve üzerinde olduğu yani yüksek düzeyde açlık çektiği ifade edildi. (İLKHA)

 

İşgal, Batı Şeria'dan en az 18 Filistinliyi esir aldı İşgal, Batı Şeria'dan en az 18 Filistinliyi esir aldı

 

 

 

 

Kaynak: ilkha