Dicle Elektrik, 15 kişinin hayatını kaybettiği Diyarbakır ve Mardin illerinde 20 Haziran'da çıkan yangına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Tunç'tan İzmir açıklaması: 14 şüpheli tutuklandı Bakan Tunç'tan İzmir açıklaması: 14 şüpheli tutuklandı

Şirketin yer verdiği uydu görüntülerinde yangının çıkış noktasının anız yakımı kaynaklı olduğu iddia edildi.

Meydana gelen yangına ilişkin açıklamalarda bulunan Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay yaptığı açıklamada, "Konuyla ilgili tüm görüntü ve delilleri, kamu kurumları ve ilgili makamlarla paylaşmaya devam ediyoruz. Yangının elektrik kaynaklı olmadığı belge ve görüntülerle sabit. Ancak vatandaşlarımızdan, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın sonuçlarını sabır ve sükûnetle beklemelerini istirham ediyoruz." dedi.

Yangının elektrik hatlarından kaynaklanmadığını savunan Dicle Elektrik, yapılan detaylı incelemeler ve elde edilen deliller doğrultusunda, yangının anız yakımı nedeniyle çıktığını ileri sürdü.

Atalay konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda yangın çıkış sebebini uydu ve farklı kamera kayıtları ile doğruladıklarını ifade ederek; "20 Haziran'da meydana gelen yangının ardından saha ekiplerimizle birlikte yaptığımız ilk çalışmalarda yangının elektrik hatlarından kaynaklanmadığını tespit etmiştik. Ardından yangın ile ilgili basına, kamuoyuna ve savcılığa intikal eden iddiaları da cevaplamaya devam ediyoruz. Yangının başladığı Köksalan Mahallesi mezarlık bölgesinde elektrik hattımızın bulunmadığını bir kez daha ifade etmek isterim. Yangının hemen ertesi günü saat 10.00 sularında Köksalan Mahallesinin genelinde, hem köy içi alçak gerilim şebekesi hem de orta gelirim şebekesinin bulunduğu alanlarda yaptığımız incelemelerde herhangi bir iletken kopukluğu, direk düşmesi veya alçak gerilim arızasına rastlamadık. Bu tespitlerimizi son olarak yaptığımız detaylı tespit ve incelemelerle, uydu görüntüleri ve farklı kamera kayıtları aracılığıyla da doğruladık." dedi.

"Yangın, özel mülkte anız yakımından sonra yayıldı" iddiası

Yangının iki farklı özel mülkte gerçekleştirilen anız yakımından kaynaklandığını iddia eden Atalay; “Bazı medya organları ve sosyal medya kanallarında yangının elektrik kaynaklı olduğu iddia edilmiş olsa da, biz elektrik hatlarından kaynaklanmadığını kanıtlarıyla beraber tekrar ifade ediyoruz. 17 Haziran 2024 ve 20 Haziran 2024 tarihlerinde Sentinel 2 uydusundan aldığımız görüntülerde de görüleceği üzere, yangının anız yakımından kaynaklı olduğu görülmektedir. Nem ve ısı göstergeleri de anız yakımının, yangından saatler önce parsellerin çevrilerek planlı bir şekilde yapıldığını net olarak gösteriyor. Arazinin, anız yakımı olmadığını iddia eden ve valilik açıklamasını da yalanlayarak yangının elektrik tellerinin tutuşmasından kaynaklandığını belirten sözde görgü tanığının ailesine ait olduğu tespit edildi. Yangının meydana geldiği diğer arazinin de bir başka tanığın ailesine ait bir alan olduğu da tespit ettik.” şeklinde konuştu.

Bilirkişi raporu ve Diyarbakır itfaiyesinin yayınladığı raporda ise anız yangınının elektrik tellerinden çıkan kıvılcım nedeniyle olduğunu belirtmişti. (İLKHA)

Kaynak: ilkha