İtfaiye Daire Başkanlığı, Diyarbakır’ın Çınar ve Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği yangınının çıkış nedenini araştırmak ve hasar tespiti yapmak amacıyla Hasar Tespit Komisyonu oluşturduğunu bildirildi.

Komisyon yangın bölgesinde 3 gün boyuncu yaptığı incelemelerin ardından raporlaştırdı.

28 araç ve 108 personel müdahale etti

Rapora göre, 20 Haziran 2024 Perşembe günü saat 22.09’da itfaiyeye ihbar geldi. Saat 22.10’da ilk araç Çınar İtfaiye Amirliği’nden hareket etti.

İtfaiye aracı saat 22.25’te yangın alanına ulaşarak müdahaleye başladı. İtfaiye Daire Başkanlığının Yenişehir, Kayapınar ve Bağlar itfaiye grupları, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığından toplam 28 araç ve 108 personelle 280 ton su yangın alanına sevk edildi.

Elektrik direğinden çıkan kıvılcımlar ekinlerin üzerine düştü

Hasar Tespit Komisyonu Köksalan Mahallesi’nde yürüttüğü kapsamlı incelemeler neticesinde yangının elektrik direğinden çıkan kıvılcımların ekinlerin üzerine düşmesi ile başladığı kanısına vardı.

İtfaiye Daire Başkanlığının hazırladığı olay yeri inceleme raporu Cumhuriyet Başsavcılığı ile de paylaşılacak.

924 küçükbaş hayvan telef oldu

Zonguldak'ta maden ocağında göçük: 1 ölü Zonguldak'ta maden ocağında göçük: 1 ölü

Köksalan Mahallesi’ne ait 302 keçi, 622 koyun öldü, 1627 dekar ekili alan, 10 dekar fıstık fidanı, 2 traktör, 19 sulama tesisi, 4 elektrik trafosu, 2 mibzer, 35 güneş paneli, 1 çapa makinesi, 1 pülverizatör, 2 gübre tankı, 10 nar ağacı, 1 gübre dağıtıcı, 140 ton saman zarar gördü. Yine Bağacık Mahallesi’ne ait 2 sulama tesisi ve 15 dekar badem fidanı, Yazçiçeği Mahallesi’ne ait 42 takım sulama sistemi yandı.

Diyarbakır’da 5 kişi hayatını kaybetti

Çınar ilçesinde Köksalan, Yazçiçeği ve Bağacık mahallelerini etkileyen yangında 5 kişi vefat ederken biri itfaiye eri 21 kişi de yaralanmıştı. (İLKHA) 

Kaynak: ilkha