Etiyopya'nın kuzeybatı Amhara bölgesinde Ali Ahmed isimli bir yerel yetkili "aşırılık yanlısı oluşumlar" tarafından vurularak öldürüldü.

Berlin'de polis "Filistin'e destek" gösterisine saldırdı: 6 yaralı Berlin'de polis "Filistin'e destek" gösterisine saldırdı: 6 yaralı

Amhara Medya Vakfı'na göre saldırı Nisan 2023'te federal hükümete ve bölgesel yetkililere karşı silahlanan Etiyopya'nın yaklaşık 80 etnik-dilsel etnik kökeninin en büyük ikinci grubu olan Fano milislerince düzenlendi.

Çatışma bölgelerinde veri toplayan sivil toplum kuruluşu Aklid, geçen ay Amhara'da "yerel yetkililere yönelik beş şiddet olayı" kaydetti.

Nüfus bakımından Afrika'nın ikinci büyük ülkesi olan Etiyopya (120 milyon kişi), bir yıldan fazladır siyasi ve toplumsal taleplerin karıştığı birçok yerel çatışmaya ve sivillere yönelik pek çok ihlale sahne oluyor.

Kasım 2022'de Etiyopya, dünyadaki en ölümcül çatışmalardan biri olan Tigray eyaletindeki iki yıllık savaşa tanık oldu.

Tigray'de federal güçlerle birlikte savaşan Fano silahlı milisleri, geçen yıl Başbakan Abiy Ahmed hükümetinin bu bölgesel milisleri dağıtacağını açıklamasının ardından hükümet güçlerine karşı çıkmıştı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha