Mısır Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre Bakan Samih Şukri dün mevkidaşı Hakan Fidan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, başta Gazze'de devam eden kriz olmak üzere bir dizi bölgesel ve uluslararası konuda görüş alışverişinde bulunuldu.

Mısır'dan yapılan açıklamaya göre iki taraf, "israil tarafının yardım girişine uyguladığı kısıtlamalar ve bu yardımın dağıtımı için koruma ve uygun koşullar sağlama konusundaki isteksizliği nedeniyle Gazze'nin karşılaştığı son derece zor insani koşullara dikkat çekti. Gazze'deki Filistinli sivillerin acılarının hafifletilmesine katkıda bulunacak şekilde insani yardımın Gazze'ye daha yüksek oranlarda girmesini sağlamak için çalışmanın gerekliliğini, acil ve kalıcı bir ateşkese acilen ulaşılması gerektiğini" vurguladı.

Kanada'da 400'den fazla orman yangını kontrolden çıktı, binlerce kişi tahliye edildi Kanada'da 400'den fazla orman yangını kontrolden çıktı, binlerce kişi tahliye edildi

İki taraf ayrıca siyonist rejimin olası Lübnan saldırısı karşısında "bölgedeki çatışma ve istikrarsızlığın genişlemesi" uyarısında bulundu. (İLKHA)

Kaynak: ilkha