Milyonlarca çocuğun Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrendiği Yaz Kur'an kursları başladı. İlk günden camileri dolduran çocuklar, Kur'an-ı Kerim ve Elif Ba derslerinin yanı sıra İslam'ın temel inanç esaslarını, ibadetleri ve Hazreti Muhammed'in hayatını öğrenecek.

Van il genelinde 2 bin 111 cami ve Kur’an kursunda verilecek derslere katılmak isteyenler, 10 Temmuz’a kadar kayıtlarını yaptırabilecek.

‘Yaz Kur'an Kursları'nda kentteki birçok camide resmi açılışın yapıldığını anımsatan Yukarı Nurşin Cami İmam Hatibi Musa Süslü, “Bugün itibariyle yaz Kur’an kursları başladı. Yaz Kur’an kurslarını önemsiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımız da bu kursa çok önem veriyor. Çünkü toplumumuzun büyük bir kesimi küçük yaşta öğrendikleriyle yetiniyor. Yani toplumun hakikaten yüzde 80’i belki yüzde 90’ı bu yaşta öğrendikleriyle yetiniyor. Onun için yaz Kur’an kursları çok önemli. Sizin vasıtanızla tüm velilere sesleniyorum; gençlerimizin, çocuklarımızın ellerinden tutup camiye getirsinler. Biz burada öğrencilerimize bu sene diyanetin yayınlarından hem elif-ba hem de dinimi öğreniyorum kitabını veriyoruz. Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler derslerini veriyoruz, sosyal etkinliklerimiz var. İnşallah velilerimizden iyi bir geri dönüş bekliyoruz.” dedi.

Tarsus Umut Kervanı ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye devam ediyor Tarsus Umut Kervanı ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye devam ediyor

Büyük bir alana sahip olan Yukarı Nurşin Camii’nde farklı gruplar halinde dersler verildiğine dikkati çeken Musa Süslü, “Büyük güzel bir camimiz var, avlumuz geniş. Aynı zamanda bizim camide erkekler için cami içerisinde ders veriyoruz, kızlar için aşağıda Kız Kur’an kursumuz var, caminin altında bizim gençlik merkezi dediğimiz bir bölümümüz var orada da 4-6 yaş grubu öğrencilerimiz var, caminin ön tarafında da hafızlık Kur’an kursumuz var. Bizim burada tabi ki birinci dersimiz Kur’an-ı Kerim. Sabah öğrencilerimiz geldiklerinde Kur’an-ı Kerim dersi veriyoruz ondan sonra teneffüs veriyoruz ardından dinimi öğreniyorum kitabından dini bilgiler dersleri hemen sonra da cami ortamına uygun oyunlar oynatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

"Velilere çağrımız, çocuklarını camilere göndermeleridir"

Velilere çağrıda bulunan Süslü, “Tabi ki velilerimize şunu söylemek istiyorum, nasıl çocuklarımızı sabah erkenden kaldırıp okula götürüyorsak veya bir spor okuluna nasıl götürüyorsak, önemsiyorsak aynı şekil de velilerimizden istirhamımız önemsesinler bu işi. Sabah erkenden çocuklarını kaldırıp kahvaltılarını yaptırsınlar. Önemsesinler ki çocuklar da değer görsün daha verimli olur diye düşünüyorum.” diye belirtti.

Camiye geldikleri için mutlu olduklarını söylen öğrenciler ise hem dini bilgileri öğrenip hem de arkadaşlarıyla eğlenebildiklerini dile getirdi.

Cami sayesinde Kur’an-ı Kerim okumasının geliştiğini söyleyen İmam Hatip öğrencisi Sami Kuşman, “Bu cami çok güzel, 5-6 yaşlarından beridir geliyorum. Bir sürü hocalarım oldu. Temel dini bilgiler işliyorum. İmam Hatip’te okuyorum, hem Kur’an okumam çok gelişmiş hem de buradan çok fazla ders aldım. Ben camiye gelmeseydim Kur’an’ım az olabilirdi. Çok güzel burası, gelmenizi tavsiye ediyorum.” dedi.

9 yaşındaki Talha Ubeyt Cenger de, “Cami çok güzel bir yer. Kur’an herkese lazım. Hocalarıma teşekkür ediyorum bize çok güzel dersler öğretiyorlar. Çok eğleniyorum arkadaşlarımla beraber.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

 

Kaynak: ilkha