Adalet Bakanı Tunç, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Konseyi ile Adalet Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen "Türkiye'de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında düzenlenen "Uzlaştırma Uluslararası Sempozyumu"na katıldı.

Budada konuşan Bakan Tunç, 2017'den bugüne kadar uzlaştırma müzakerelerine geçen 2 milyon 9 bin 385 dosyadan 1 milyon 664 bin 980'inde uzlaşma sağlandığını belirterek, "Uzlaştırma dosyalarının yüzde 83'ü uzlaşmayla neticelenmiştir. Söz konusu dönemde en az 5 milyon kişi uzlaşarak, uyuşmazlıklarını barışçıl yöntemlerle çözüme kavuşturuldu" dedi.

Siirt Belediyesi'nden vergi ödemeleriyle ilgili önemli duyuru Siirt Belediyesi'nden vergi ödemeleriyle ilgili önemli duyuru

Yargıda en etkin alternatif uyuşmazlık yönteminin arabuluculuk sistemi olduğunu anımsatan Bakan Tunç, Türkiye'de halihazırda 45 bin 960 arabulucu bulunduğunu söyledi.

Tunç, arabuluculuğun Türkiye'de ilk kez 2013'te sisteme girdiğini ve 2018'de iş, 2019'da ticari, 2020'de ise tüketici uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk sisteminin başlatıldığını hatırlattı. (İLKHA)

  

Kaynak: ilkha