İran Dışişleri Bakanlığı'ndan diplomatik bir kaynak, İran-Azerbaycan ilişkilerinin son durumuna atıfla "Tahran-Bakü ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde önemli adımlar atıldı." dedi.

Kassam mücahitlerinden bubi tuzaklı operasyonlar: Çok sayıda işgal askeri öldü Kassam mücahitlerinden bubi tuzaklı operasyonlar: Çok sayıda işgal askeri öldü

Aynı kaynak, "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Tahran Büyükelçiliği yakın zamanda yeniden faaliyete başlayacak. İki ülke yetkililerinin diplomatik ve resmi görüşmeleri de gündemde. Ayrıca Sayın Abbas Musevi'nin Bakü'deki görev süresinin dolması nedeniyle yakında zamanda Azerbaycan'a yeni büyükelçi gönderilecektir." ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliği'ne 27 Ocak 2023 sabah saatlerinde düzenlenen silahlı saldırıda büyükelçiliğin güvenlik amirinin hayatını kaybettiği ve iki güvenlik görevlisinin yaralandığı açıklanmıştı.

İki gün sonra Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliğine bağlı 53 çalışan ve aile üyeleri Bakü'ye tahliye edilmişti.

İran İslam Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi'nin, Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliği'ne saldırı gerçekleştiren zanlıyı 2 Ekim 2023'te idam cezasına çarptırdığı bildirilmişti. (İLKHA)

Kaynak: ilkha