Bakan Bayraktar, dün akşam iftar sonrası Üsküdar'da Mehmet Genç Kütüphanesi'nde gençlerle bir araya geldi.

TCMB faiz kararını önümüzdeki hafta açıklayacak TCMB faiz kararını önümüzdeki hafta açıklayacak

Şırnak'ın Gabar Dağı bölgesinde 2021'de çok büyük bir petrol keşfi yaptıklarını hatırlatan Bayraktar, bölgede 1 milyar varillik bir petrolün olduğunu, şu anda çok hızlı bir şekilde üretimini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Günlük 37 bin varil çıkarttıklarını ifade eden Bayraktar, "Ramazan sonunda 40 bin varile çıkacağız. Hedefimiz, yıl sonu 100 bin varil. Bu, şu anda Türkiye'nin üretiminin iki katından fazla hale gelmesi demek." dedi.

Sakarya Gaz Sahası'nda şu anda günde 3,7 milyon metreküp doğal gaz ürettiklerini aktaran Bayraktar, "Bu daha başlangıç. Bu üretimi arttırmamız lazım. Yeni sahaları keşfetmemiz lazım. 2024 yılında yeni aramalarla, yeni kuyularla, yeni müjdelerle sizi buluşturabiliriz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin artan enerji talebini kesintisiz, ucuz ve kaliteli bir şekilde sağlamanın birinci hedefleri olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Maalesef Türkiye'nin enerjideki en büyük problemi, dışa bağımlılık. Türkiye, kullandığı enerjinin üçte ikisini ithal ediyor. Doğal gazın neredeyse tamamını, petrolün yüzde 92'sini, kömürün yüzde 40'ını ithal ediyor. Bu kadar büyük bir enerjiyi ithal ettiğiniz zaman döviz ödüyoruz." diye konuştu. (İLKHA)

Kaynak: ilkha