Bursa’da tarihi Tuzpazarı çarşıda, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala bayram şekerleri ve çikolataları tezgahlarda yerini alarak müşterilerin beğenisine sunuldu.

Kısa bir süreliğine tezgahlarda kalacak olan ve kilogram fiyatının 150 lira ile 350 lira arasında değişen şeker ve çikolatalar alıcılarını bekliyor. Rengarenk görüntüleri ile şeker ve çikolatalara vatandaşlar bayram öncesi yoğun ilgi gösteriyor.

"Bayram yaklaştıkça vatandaşın tezgahlara ilgisi artıyor"

Orhan Çağlayan

Molla Sinan Ünel: Düğünler Allah'ın razı olacağı şekilde olmalı Molla Sinan Ünel: Düğünler Allah'ın razı olacağı şekilde olmalı

Bayram şekeri satışlarında arife günü yoğunluk beklediğini ifade eden esnaf Orhan Çağlayan, "Bayramların vazgeçilmezi şeker tezgahlara indi. Bayram yaklaştıkça vatandaşın tezgahlara ilgisi artıyor. Vatandaşlar ilk olarak öncelikli harcamalarını yapıyor. Şekeri en sona bırakıyor. Bırakmasını haklı buluyoruz. Bayram şekeri ve çikolatası yenilenebilir gıda ürünü olduğu için son zamanlara bırakılıyor. Şimdilik memnunuz daha da artacağını düşünüyoruz." diye belirtti.

"Bayram şekeri 140-150 liradan başlayıp kalitesine göre 200 liraya kadar ulaşıyor"

Fiyatlar konusunda vatandaşın alım gücüne riayet etmeye çalıştıklarını söyleyen Çağlayan, "Önceki bayramlarda olduğu gibi bu bayram da kar marjından kısarak vatandaşa hitap etmeyi düşünüyoruz. Bayram şekeri 140-150 liradan başlayıp kalitesine göre 200 liraya kadar ulaşıyor. Çikolatalar ise 150 liradan başlayıp 350 liraya kadar ulaşıyor. Vatandaşın şeker çikolatasında tarihe önem vermesi gerekiyor. Vatandaşlar fiyatların uygun olduğu yerlerde üretim tarihine dikkat etsin. Merdiven altı şeker ve çikolata çok satılıyor." dedi.

"Vatandaşlar haklı olarak alışverişini son günlere bırakıyor"

Çağlayan, "Vatandaşlar aldığı ürünlerde tarihe önem verir. Eski mahsul ürünü almazsa daha iyi olur. Çünkü ucuz fiyatla şeker satılan yerlerde tarihinden endişe etsinler. Yarı yarıya ve yüzde 60 oranında oynama yapılıyor. Önemli bir noktadır vatandaşlar çok dikkat etsinler. Üretim tarihine dikkat etsin. Merdiven altı şeker ve çikolata çok satılıyor. Pazar yerlerinden alınan ürünler dönemlik satıldığı için korkmasınlar. Vatandaşlar şeker çikolata markalarında ayrım yapamaz. Fiyat önemli unsur, 100 liraya şeker çikolata olmaz. Bayram yaklaştığı için son günlerde yoğunluk olacak. Vatandaşlar haklı olarak alışverişini son günlere bırakıyor." diye konuştu. (İLKHA)                                                                         

 

Kaynak: ilkha