Seul'ün Yonha haber ajansının bildirdiğine göre güvenlik kaynakları yaptığı açıklamada, Güney Kore'nin, ülkenin güney kıyısındaki sularda BM yaptırımlarını ihlal eden faaliyetlerde bulunduğu iddia edilen bayraksız bir gemiye el koyduğunu söyledi.

Kuzey Kore'den Çin üzerinden Rusya'ya gitmekte olduğu bildirilen 3.000 tonluk kargo gemisi DEYI'ye Cumartesi günü Yeosu açıklarında el konulduğu aktarıldı.

Gemide Çinli bir kaptan ile diğer Çinli ve Endonezyalı mürettebatın da aralarında bulunduğu 13 kişinin olduğu açıklandı.

Mürettebatın gemiyi durdurma emrini reddetmesi üzerine Güney Kore Sahil Güvenlik'in gemiyi hareket ettirdiği ve güneydoğudaki Busan limanı açıklarındaki sulara yanaştırdığı ifade edildi.

Geminin yaptırımları ihlal eden herhangi bir faaliyete karışıp karışmadığı henüz bilinmiyor. Mürettebat kargo ambarını açmayı reddettiği için yetkililerin geminin ne taşıdığını doğrulayamadığı bildirildi.

2017 yılında kabul edilen 2397 sayılı BM Kararı, bir ülkenin kendi karasuları içerisinde Kuzey Kore ile yasaklanmış faaliyetlerde bulunduğundan şüphelenilen herhangi bir gemiye el koymasına, denetlemesine ve el koymasına izin veriyor. (İLKHA)

Bakanlıktan "giyim yardımı" açıklaması Bakanlıktan "giyim yardımı" açıklaması
Kaynak: ilkha