Maduro: ABD ve AB, Gazze'deki soykırımı sessizce izliyor Maduro: ABD ve AB, Gazze'deki soykırımı sessizce izliyor

Muhalefetin gölge Dışişleri Bakanı David Lammy, İngiliz yetkililerden Refah saldırısında kullanılabilecek silahların satışını askıya almalarını istedi.

Dışişleri Bakanı David Cameron pazar günü yaptığı açıklamada, Gazze'nin Refah kentine kara saldırısı düzenlemesi halinde işgal rejimine silah satışının durdurulmasının, İslami Direniş Hareketi'nin (HAMAS) gücünü arttıracağını söylemişti.

İngiltere'nin silah ihracatı konusundaki yaklaşımını değiştirmesinin "HAMAS'ı güçlendireceğini ve rehine anlaşması ihtimalini azaltacağını" söyleyen Cameron, "Bu yaklaşımın doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere'deki bağımsız insan hakları örgütleri ve bazı milletvekilleri, Gazze'de uluslararası insani hukuku ihlal eden Tel Aviv'e silah satışını durdurmadığı için hükümetlerini "israilin savaş suçlarına ortak olmakla" suçluyor.

İngiltere, son yıllarda işgal rejimine silah satış lisanslarını iki kez askıya almış olsa da Başbakan Rishi Sunak şimdiye kadar bu yöndeki çağrıları reddetti. (İLKHA)

Kaynak: ilkha