Örgüt, ağırlıklı olarak Masalitlerin yaşadığı El-Cenine kentindeki mahallelerin HDK ve Arap milisler tarafından hedef alındığını belgeleyen 186 sayfalık bir rapor yayınladı ve kent sakinlerinin Nisan ve Haziran 2023 tarihleri arasında sürekli saldırılara maruz kaldığını doğruladı.

Raporda, kent sakinlerine yönelik ihlallerin aynı yılın Kasım ayı başında yenilendiği belirtildi.

"Masalit evine dönmeyecek. El-Cenine de Etnik Temizlik ve İnsanlığa Karşı Suçlar" başlıklı raporda, "Sudan'ın Batı Darfur eyaletinin başkenti El-Cenine'de HDK ve müttefik milislerin binlerce insanı katlettiği ve yüz binlercesini yerinden ettiği" belirtildi.

Nisan ve Ekim 2023 tarihleri arasında yarım milyondan fazla insanın Batı Darfur'dan Çad'a kaçtığını belirten örgüt, yerinden edilen bu insanların yüzde 75'inin El Cenine'den kaçtığını vurguladı.

Örgüte göre Masalit aşiretinin ve Arap olmayan diğer aşiretlerin hedef alınması, onları bölgeden kalıcı olarak uzaklaştırmayı amaçlıyor ve bu da etnik temizlik anlamına geliyor.

Raporda, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün icra direktörü Tirana Hassan'ın şu sözlerine yer verildi: "Büyük çaplı cinayetlerin gerçekleştiği özel şartlar, HDK ve müttefiklerinin en azından Batı Darfur'da Masalit'i tamamen ya da kısmen yok etme niyetinde olduğu ihtimalini de gündeme getirmektedir ki bu da orada soykırımın gerçekleştiğini ya da gerçekleşmekte olduğunu gösterebilir."

Londra'da Filistin'e destek gösterisi yapan 40 kişi gözaltına alındı Londra'da Filistin'e destek gösterisi yapan 40 kişi gözaltına alındı

Örgütün İcra Direktörü, "Darfur'da soykırım olasılığı, sivillerin korunması için tüm hükümetlerin ve uluslararası kuruluşların acilen harekete geçmesini gerektiriyor" dedi.

Batı Darfur'da Masalit ve diğer Afrika kabilelerine karşı işlenen suçların soruşturulması çağrısında bulunan örgüt, "hükümetlere, Afrika Birliği'ne ve Birleşmiş Milletlere sivilleri korumak için hemen harekete geçmeleri" çağrısında bulundu.

Örgüt, uluslararası topluma UCM'nin Darfur'da işlenen suçlara ilişkin soruşturmalarını destekleme çağrısında yaptı.

14 Temmuz 2023 tarihinde UCM, Darfur'da tecavüz ve sivillerin etnik kökenleri nedeniyle hedef alınması da dâhil olmak üzere olası savaş suçlarına ilişkin bir soruşturma başlatmıştı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha