Reuters'e verdiği demeçte, İran'ın nükleer silaha sahip olma kabiliyetine atıfta bulunan Kemal Herazi, "Tahran'ın henüz nükleer bomba yapma kararı almadığını ancak İran'ın varlığı tehdit altına girerse askeri doktrinini değiştirmekten başka çaresinin kalmayacağını" belirtti.

"Siyonist rejim nükleer tesislerimize bir saldırı düzenlerse caydırıcılığımız değişecektir" diyen İranlı yetkili, Tahran'ın bu tür silahları üretme kapasitesine sahip olduğunu zaten ima ettiğini aktardı.

İran İslam İnkılabı Rehberi Seyyid Ali Hamaney, 2019'da nükleer silah yapımını yasaklayan bir fetva yayımlamış ve "Nükleer bomba yapmak ve depolamak yanlıştır ve bunların kullanımı yasaktır. Nükleer teknolojiye sahip olmamıza rağmen İran bunu yapmaktan tamamen kaçınmıştır." diyerek nükleer silah yapmaktan kaçındıklarını ifade etmişti.

Ancak İran İstihbarat Bakanı Seyyid İsmail Hatip 2021 yılında Batı'nın baskısının Tahran'ı nükleer silah arayışına itebileceğini söyledi.

Ukrayna'dan Kırım'a füze saldırısı Ukrayna'dan Kırım'a füze saldırısı

Nisan ayında İran ve işgal rejimi arasındaki gerilim, siyonistlerin Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği saldırıya karşılık olarak İran'ın İşgal edilmiş toprakları yaklaşık 300 füze ve insansız hava aracıyla vurmasının ardından en üst düzeye ulaşmıştı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha