Tinubu, yaptığı açıklamada, 7 Mart'ta Kaduna'nın Kuriga kasabasındaki okullarından kaçırılan öğrencilerin serbest bırakılmasında ordunun yerel yetkililer ve hükümet kurumlarıyla işbirliği içinde yürüttüğü bir arama kurtarma operasyonuyla gerçekleştiğini ifade etti.

Ruang Yanardağı'nda peş peşe patlamalar Ruang Yanardağı'nda peş peşe patlamalar

Tüm tarafları cesur çabalarından dolayı takdir eden Tinubu, kitlesel kaçırma vakalarında en iyi sonuçlar için başlangıç ​​aşamasındaki aciliyetin, titizliğin ve yorulmak bilmeyen bağlılığın kritik öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

Silahlı kişiler, Kaduna'nın Kuriga kasabasında devlete ait ilk ve ortaokullardan en az 287 öğrenciyi kaçırdığı belirtiliyordu. Bu sayının, Nijerya'da son yıllarda bir okuldan yapılan en büyük toplu kaçırma olaylarından biri olduğu aktarılıyor

Geçen hafta silahlı kişiler, kaçırılanların serbest bırakılması için toplam 1 milyar naira (690 bin 213 ABD doları) fidye talep etmişti ancak hükümet, güvenlik kurumlarının ortak çabasıyla rehinelerin özgürlüğünü güvence altına alma sözü vererek suç çetesiyle yapılan müzakereleri reddetti. (İLKHA)

Kaynak: ilkha