Kudüs'teki İslami Vakıflar Dairesi, "İşgalin kısıtlamalarına rağmen yaklaşık 35 bin Filistinli Mescid-i Aksa'da akşam ve teravih namazlarını kıldı." açıklamasına yaptı.

Mescid-i Aksa'ya ibadet edenlerin gelişiyle birlikte Aslanlı Kapı'ya konuşlanan işgal kuvvetleri, demir bariyerler koydu ve işgal altındaki Kudüs'ün Eski Şehri'ndeki Bab el Amud bölgesi civarına süvari birliğini de çağırdı.

Aliyev ile Putin Moskova'da bir araya geldi Aliyev ile Putin Moskova'da bir araya geldi

Mescid-i Aksa'dan çıkarılan Filistinlilerin bir kısmı, Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki Aslanlı Kapı yakınındaki Mücahit Yolu üzerinde namaz kıldı.

İşgal kuvvetleri, Ramazan ayının ilk gününde Mescid-i Aksa'nın bitişiğindeki Bab El Esbat bölgesindeki çitlere dikenli teller çekerek ibadet edenlerin Mescid-i Aksa'ya girmesini engelleme yoluna gitmişti.

Kudüs Valiliği yaptığı açıklamada, "İşgal ordusu tehlikeli bir emsal olarak ve 1967'den bu yana ilk kez (Bab el-Asbat) bölgesindeki caminin bitişiğindeki çitlerin üzerine dikenli tel yerleştirdi." açıklamasını yapmıştı.

İşgalin Gazze Şeridi'ne yönelik saldırısının başladığı 7 Ekim'den bu yana Mescid-i Aksa, işgal kuvvetlerinin tehditleri arasında özellikle Ramazan ayında sıkı bir kuşatmaya ve ibadet edenlerin camiye girişine kısıtlamalara maruz kalıyor. (İLKHA)

Kaynak: ilkha