Malatya'da "Madde Bağımlılığı" farkındalığına yönelik Eğitmen Serkan Teşdoğ ve Çilem Karabulut eşliğinde "Kaligrafi Etkinliği" düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu, "Bu etkinliğimiz ile madde kullanımının zararlarına dikkat çekmek ve gençlerimizi severek yapacakları sportif ve sanatsal etkinliklere yönlendirerek bağımlılık yapıcı maddelerden uzak tutmak amaçlanmıştır. Madde Bağımlılığı vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamaması durumudur. Son yıllarda hızla artan şekilde madde kullanımı, farklı sosyal katmanlarda farklı şekillerde var olarak aileleri, ülkeleri derinden yaralayan, ırk ve etnik farklılık ayırmadan halkın yüzleşmek durumunda kaldığı büyük bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Madde kullanımı, aşırı ekonomik maliyet, ölüm oranlarında artış, aile dengelerinin bozulması, sağlıklı bireylerin meydana getirilmesi gibi temel konularda ciddi sarsıcı etkilere yol açmaktadır."

"Madde kullanımı genç nüfusu tehdit eden problem haline geldi"

Madde kullanımlarının son yıllarda gençler arasında gittikçe yaygınlaşarak genç nüfusu tehdit eden bir problem haline geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Cumurcu, şöyle devam etti:

Türkiye nüfusunun yüzde 26'sı çocuk Türkiye nüfusunun yüzde 26'sı çocuk

Bağımlılığa neden olan faktörler incelendiğinde bağımlılığın nedeni olarak tek bir etkenden söz etmek güçtür. Bağımlılık için birçok etken söz konusu olabilir. Psikolojik ve biyolojik etkenler bağımlılık sürecini etkilemektedir. Kişi ilk olarak merak ve korku duygusu ile kullanımı denemek isteyebilir. Merakla birlikte bir kereden bir şey olmaz düşüncesi ile kullanım gerçekleşir. Kullanılan maddeye bağlı olarak kullanım sıklığı, kullanım süresi, kullanılan madde türüne göre değişiklik gösterse de kullanım sürecine bağlı olarak beynin zarar görmesi sonucu beyin doğru şekilde çalışmamaya başlar ve bağımlılık ortaya çıkar. Türkiye’de yapılan madde kullanımı ve bağımlılığı ile ilgili çalışmalar incelendiği zaman madde kullanımı konusunda en riskli ve savunmasız grubun çocuklar ve gençler olduğu görülmektedir. Çocuklarımız ve gençlerimizi daha çok sportif, sanatsal faaliyetlere yönlendirerek madde kullanımından uzak tutmak veya başlamasını önlemek, madde bağımlılığından korumada önleyici faaliyetler arasında sayılmaktadır. Madde Bağımlılığı önleme faaliyeti olarak İnönü Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Koordinatörlüğü olarak madde bağımlılığı farkındalığına yönelik öğrencilerimize yönelik, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimlik katında Eğitmenimiz Serkan Teşdoğ ve Çilem Karabulut eşliğinde Kaligrafi etkinliği düzenledik." (İLKHA)

Kaynak: ilkha