"Camiyi Seviyorum", "Namazda Buluşuyorum" projesi kapsamında Siirt'te çocuklar ve gençler camilerde bir araya geliyor. Proje çerçevesinde, din görevlileri gözetiminde çocuklara ve gençlere yönelik çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Programa katılan öğrenciler, ilahi ve şiirler seslendirerek, hocalarından öğrendikleri hadisleri okudular. Daha sonra, Müslüman çocukların katledildiği Filistin'deki duruma dikkat çekmek amacıyla "Bizler vicdan sahibi çocuklarız. Gazze'deki çocuklar öldürülürken israili boykot ediyoruz." şeklinde bir mesaj paylaştılar.

Fethi Serin Camii'nde düzenlenen etkinlikte, Siirt İl Müftüsü Şakir Pinal, çocuklarla bir araya geldi ve manevi değerlerin önemini vurgulayan bir konuşma yaptı.

Pinal, gençlere, şu anda yaşadıkları zamanın önemini hatırlatarak, "Yarınların büyükleri olacaksınız. Geleceği inşa edecek olan sizlersiniz." dedi.

"Maneviyatımız ve inancımız, bizi hatırlar, ayakta tutar ve ölüm sonrası rehberimiz olur"

Pinal, 'Bizi hatırlatacak, ayakta tutacak ve öldükten sonra hayatımızda da ışık tutacak olan şey, manevi yönümüz, inancımız, samimiyetimiz ve ihlasımızdır. Dolayısıyla en önemlisi, giydiklerimiz ve kazandıklarımızla birlikte manevi hayatımızı ayakta tutabilmektir. Bu yüzden camideyiz. En önemli zaman, şu anda yaşadığınız zamandır. Geleceği bilemezsiniz, geçmiş zaten gitmiş, fırsat elden kaçmış. Şimdi, yarınlara dolu dolu hazırlanmalısınız. Yarınların büyükleri olacaksınız. Geleceği inşa edecek olan sizlersiniz. En önemli işiniz öğrenmek, çalışmak ve başarmaktır." şeklinde konuştu.

Bu buluşmanın temel amacının çocuklara camiyi sevdirmek ve tanıtmak olduğunu belirten Abdullah Tetik, caminin, İslam'ın temel evrensel değerlerinden biri olduğunu vurguladı.

2024-2025 eğitim öğretim yılı takvimi açıklandı 2024-2025 eğitim öğretim yılı takvimi açıklandı

"Cami, mahallenin, sokağın kalbi ve merkezidir. Bu merkezi yeniden canlandırmak gerekiyor"

"Cami, mahallenin, sokağın kalbi ve merkezidir. Bu merkezi yeniden canlandırmak gerekiyor" diyen Tetik, "Asrı Saadette cami nasıl İslam'ın merkezi olduysa, bugün bizim de bu merkezi yeniden canlandırmamız gerekiyor. Peygamber Efendimiz'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) döneminde camiler, taşlısı, genci, çocuğuyla ilim yuvasına dönüştürülmüştü. Peygamberimiz, camiye giderken yolda gördüğü çocukların ellerinden tutup onları camiye götürdüğüne şahit oluyoruz. Tabii ki çocuklar yaramazlık yaptıklarında da onları hoş görmüştür. Cami bizim için çok önemli ve kıymetlidir. Bizler de bir yıl boyunca yaptığımız çalışmaların finalini bu camide yapmaya çalıştık. Cami, mahallenin, sokağın kalbi ve merkezidir. Bu merkezi yeniden canlandırmak gerekiyor. Burada, imam ve cami cemaatine de büyük görevler düşüyor." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Kaynak: ilkha