Minavi, pazar günü Facebook sayfasında mobil güçlerinin bir videosunu yayımlayarak "Başkent Hartum'a doğru yola çıktıklarını" açıkladı.

Minavi,"Sudan Kurtuluş Hareketi savaşın başlamasından bu yana 10 ay boyunca çözüme ulaşmak için tarafsız kaldı ancak bu gerçekleşmedi. Bu nedenle Hareket, insanların haklarını iade etmek ve devlet otoritesini güçlendirmek amacıyla Sudan ordusuna destekleyecek." dedi.

Hareket, güçlerinin Kuzey Darfur'da ve ülkenin diğer bölgelerinde 30 bin savaşçıya ulaştığını belirtti.

Ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 2023 Nisan ortasında çatışmaların patlak vermesi üzerine Hareket, 2020 barış anlaşmasının imzacısı olarak tarafsızlığı seçmiş ve çatışmanın ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında olduğunu açıklamıştı.

ABD'den İran'a yönelik yeni yaptırımlar ABD'den İran'a yönelik yeni yaptırımlar

Ekim 2020'de Sudan Kurtuluş Hareketi de dahil olmak üzere silahlı hareketler, diğer düzenlemelerin yanı sıra Hartum'da iktidarı paylaşmalarına izin veren Cuba Barış Anlaşması'nı imzalamıştı.

Nisan 2023 ortalarından bu yana, Geçici Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah Burhan liderliğindeki ordu ve Muhammed Hamdan Daglo (Hemedti) liderliğindeki HDK, Birleşmiş Milletlere göre 13 binden fazla insanın ölümüne, yaklaşık 8,5 milyon kişinin yerinden edilmesine ve mülteci durumuna düşmesine neden olan bir savaş yürütüyor. Yerel, Arap ve Afrika arabuluculuk çabaları savaşı sona erdirmekte bugüne kadar başarısız oldu. (İLKHA)

Kaynak: ilkha