Mnangagwa, başkent Harare'de yaptığı açıklamada, "El Nino'nun neden olduğu kuraklık nedeniyle mevcut tarım sezonu 2023/2024 beklentilere göre gerçekleşmedi. Bunun sonucunda ülkemizin yüzde 80'inden fazlası normalin altında yağış aldı." dedi.

Tüm ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların yanı sıra özel sektör, inanç temelli kuruluşlara seslenen Mnangagwa, durumun düzeltilmesi için ülkeye bağış yapmaları çağrısında bulundu.

Mnangagwa, ön değerlendirmelerin, Zimbabve'nin 2 milyar ABD dolarından fazlasına ihtiyacı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Zimbabwe'nin toplam 1 milyon 728 bin 897 hektarlık alanı mısır mahsulü ve diğer tahıllara ayırdığını ve bunun da bol bir hasatı garanti etmesi gerektiğini söyleyen Mnangagwa, "Bu sezonun hasadından 868.273 metrik ton bekliyoruz, dolayısıyla ulusumuz yaklaşık 680.000 metrik ton tahıllık gıda tahıl açığıyla karşı karşıya. Bu açık ithalatla kapatılacak" dedi.

UNRWA: Gazze'de enkazın kaldırılması yıllar alacak UNRWA: Gazze'de enkazın kaldırılması yıllar alacak

Mnangagwa, "Önceliğimiz tüm Zimbabvelilere yiyecek sağlamak. Hiçbir Zimbabweli açlıktan ölmemeli." dedi.

Zimbabwe'nin hem insan hem de hayvan tüketimi için yıllık 2,2 milyon ton tahıl ihtiyacı var.

Tarım bakanlığına göre, kuraklık nedeniyle ülkenin tahıl üretiminin 2023/24 yaz mahsul sezonunda yaklaşık 800 bin ton olması bekleniyor. (İLKHA)

Kaynak: ilkha