Osmanlı döneminde iftar yemeğine çağrılan kişilere, iftara katılımından dolayı verilen hediye olarak anılan "Diş Kirası" geleneği Adıyaman'da yaşatılmaya devam ediliyor.

Bayramı namazı saat kaçta, ne zaman kılınacak? Bayramı namazı saat kaçta, ne zaman kılınacak?

Bu geleneği yaşatmak için davet ettikleri hafızlık okuyan öğrencilere ve üniversite öğrencilerine diş kirası olarak hediye verdiklerini belirten Mehmet Kırçalı Kız Kur'an Kursu öğreticisi Nazlı Pektaş Yıldırım, iftar yemeklerinin birlik ve beraberliğe de vesile olduğunu kaydetti.

Program hakkında bilgi veren Nazlı Pektaş Yıldırım, "Mehmet Kırçalı Kız Kur'an Kursu olarak her yıl Ramazan ayında geleneksel iftar programımız oluyor. Bu toplu iftar yemeği dışında her gün otuz ailemize iftar yemeği veriyoruz. Bu geleneksel iftar yemeğimizde özellikle hafız öğrencilerimiz ve üniversite öğrencilerimiz var. Buraya kadar gelen öğrencilerimizi eli boş göndermek istemiyoruz. Bir Osmanlı geleneği olan bu geleneği sürdürerek onlara inşallah "Diş Kirası" olarak hazırladığımız hediyelerimizi vereceğiz. Bizim için hafızlarımız bambaşkadır. Onlar Kur'an'ın hadimleri, taşıyıcılarıdır. Farklı memleketlerden gelen üniversite öğrencilerimizi de bu şekilde kurslarımızda, evlerimizde ağırlıyor ve özellikle de Ramazan'da geleneksel olarak buluşturuyoruz." dedi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha