7 Ekim’den bu yana Filistin’de yaşanan insanlık dışı soykırım nedeniyle bir araya gelen Ağrılılar, sloganlar eşliğinde yaşanan soykırımı protesto etti.

Ağrı Peygamber Sevdalıları Derneği tarafından, Ağrı Merkez Camii önünde gerçekleştirilen basın açıklaması, vatandaşların yoğun katılımlarıyla gerçekleşti.

TESK Genel Başkanı Palandöken: Yeni bir yapılandırma kanununa ihtiyaç var TESK Genel Başkanı Palandöken: Yeni bir yapılandırma kanununa ihtiyaç var

HÜDA PAR Ağrı İl Başkanı Şaban Gökhan’ın açılış konuşmasının akabinde toplanan grup adına açıklama metnini Ağrı Umut Kervanı Dernek Başkanı Muhammet Arif Yılmaz okudu.

Yılmaz okuduğu açıklama metninde şu ifadelere yer verdi:

"Gazze soykırımının başlamasından bu yana sekiz ay geçti. Bu süre zarfında terör şebekesi siyonist işgal rejimi, Gazze’de yürüttüğü soykırıma bir an dahi ara vermedi. Her gün Filistin’de benzeri görülmemiş şekilde katliama tanık oluyoruz. Son yedi ayda büyük çoğunluğu kadın ve çocukların oluşturduğu en az 40 bin mazlum Filistinli kardeşimiz, siyonist nazi işgalcileri tarafından katledildi. Yüz bine yakın savunmasız kardeşimiz ise yaralandı. Gazze’de yüzlerce cami, kilise, okul, hastane ve yüz binlerce konut yerle bir edildi. Siyonist terör rejiminin, Gazze’de yürüttüğü bu vahşet sadece Filistinlileri hedef almıyor, bütün bir insanlığın vicdanını hedef alıyor. Dünyanın dört bir yanında insanlık vicdanı ayakta ve siyonist işgal rejiminin yok oluşunu haykırıyor.  Bugün dini, dili, ırkı ne olursa olsun ehli vicdan olan herkes Filistin’in yanında ve siyonistlerin karşısında duruyor. Bugün insanlığın ortak talebi sistematik, kuşatıcı ve yok etmeyi amaçlayan, hiçbir ölçü ve kaideyi tanımayan, savaş suçu işlemeye devam eden siyonist işgale, gerek kamuoyu vicdanında gerek Uluslararası Ceza Mahkemelerinde mahkûm edilmesinde birleşmiştir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başvurusuyla başlayan Uluslararası Ceza Mahkemesinin siyonsitlerin çete ve terör elebaşları hakkında yürüttüğü yargılamayı yakından izliyoruz. Benzer bir sürecin Türkiye Mahkemelerinde de başlaması için gerekli koşullar oluşmuştur. Türkiye yetkili makamları, işledikleri soykırım ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle siyonist çete elebaşları ile tetikçileri hakkında Türkiye Mahkemelerinde soruşturma başlatılması için sayısız başvuru almıştır.  Türkiye Yargı Makamları derhal bir soruşturma süreci başlatmalıdır ve toplanan deliller doğrultusunda başta terörist Netanyahu olmak üzere siyonistler hakkında soykırım ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle bağımsız ve tarafsız ceza mahkemelerinde dava açmalıdır. Bu hususta her geçen gün, Filistin halkının, masum sivillerin ve insanlık vicdanının aleyhine işlemektedir."

"Bu kararın uygulanması ve takip edilmesi şeffaf bir şekilde yürütülmelidir"

Siyonist terör rejimi ile ticaretin askıya alınması sevindirici bir karar olduğunu söyleyen Yılmaz, "Ancak bu kararın uygulanması ve takip edilmesi şeffaf bir şekilde yürütülmelidir. Dolaylı yoldan ticaretin devam ettiğine ilişkin kuşku uyandıran ve kamuoyuna düşen bilgi ve beyanlar hakkında yetkililer anlık olarak kamuoyunu tatmin edici açıklamalar yapılmalıdır." dedi.

"Kendi ellerinizle beslediğiniz bu siyonist canavarın sizlere de musallat olması an meselesidir"

Bugün Filistin’de tarifi olmayan acılar ve insanlık dramlarının yaşandığını belirten Yılmaz, "Bu durumun en büyük sebebi işgal edilmiş olan Filistin’in işgalden kurtuluşu hakkında somut adımların atılmaması çözümsüzlüğü beraberinde getirmiştir. HAMAS’ın ateşkesi kabul etmesine rağmen, siyonist nazi işgalcileri, tüm dünyanın gözlerinin içine baka baka adeta azgınlığın ve alçaklığın resmini sergileyerek, bir halkı yok etmenin yolunu tercih etmiştir. Siyonist rejimin bu tutumu Hitlerin tutumunu aratmayacak duruma gelmiştir. Bu durum sadece Gazze’yi değil, artık ABD’yi, Avrupa’yı ve siyonist canavarı besleyen herkesi korkutmalıdır. Tüm dünyayı köle olarak gören Hitler ile siyonist rejimin stratejileri ile hedefleri arasında hiçbir fark yoktur. Kendi ellerinizle beslediğiniz bu siyonist canavarın sizlere de musallat olması an meselesidir. Bu yüzden tüm vicdan sahibi ve akıl sahibi devletler bu canavarın başını ezmelidir. Siyonist işgal rejiminin, Gazze’deki Refah Sınır Kapısı'nın işgaline karşı, tüm dünya ayakta ve insani koridorun açılmasına yönelik protestolar düzenlemektedirler. Kapılar derhal açılmalı ve Refah şehrine sıkıştırılmış mazlum Gazzeli kardeşlerimize insani yardımların ulaşması sağlanmalıdır. Bunun için başta Türkiye olmak üzere tüm vicdan sahibi devletleri sorumluluk almaya davet ediyoruz. ABD başta olmak üzere tüm dünya ülkelerindeki üniversite öğrencilerinin siyonist işgal rejiminin soykırımının durdurulmasına yönelik protestolarını takdir ediyoruz. Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin siyonist işgal çetelerine karşı kutlu yürüyüşlerini ve çadır nöbetlerini destekliyoruz. Başta Türkiye’deki üniversite öğrencileri olmak üzere Gazze için her türlü çabayı gösteren diğer ülkelerin duyarlı öğrencilerini selamlıyoruz." şeklinde konuştu.

"Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne giden her eylemin yanındayız ve destekçisiyiz"

Yılmaz son olarak, "Peygamber Sevdalıları ve HÜDA PAR olarak bir kez daha en yüksek sesle haykırıyoruz ve diyoruz ki; canımızla, kanımızla, malımızla ve evlad u iyalimizle ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın ve Müslüman kardeşlerimizin yanındayız. Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne giden her eylemin yanındayız ve destekçisiyiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha