Türkiye'nin siyonist işgal rejimi aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı'nda açılan soykırım davasına müdahil olma kararı ile ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Tunç, Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı (UCM) Karim Khan’ın Filistin’de işlenen insanlık suçları karşısında soruşturmayı tamamlayarak davayı açmaması Gazze’deki dramın giderek artmasına, çocuk katliamının devamına neden olduğuna dikkat çekti. maktadır.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Tunç, şu ifadeleri kullandı:

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı (UCM) Karim Khan'ın Filistin’de işlenen insanlık suçları karşısında soruşturmayı tamamlayarak davayı açmaması  Gazze’deki dramın giderek artmasına, çocuk katliamının devamına neden olmaktadır.

Davanın gecikmesi İsrailli saldırganları cesaretlendirmekte, Uluslararası Hukuka olan güveni ortadan kaldırmakta, UCM’yi etkisizleştirmektedir.

15 bini çocuk 37 bini sivilin öldürüldüğü, 77 bini masum insanın yaralandığı, milyonlarca insanın açlık ve susuzluğa maruz bırakıldığı, hastanelerin, ibadethanelerin, okulların, mülteci kamplarının bombalandığı saldırılarda harekete geçilmeyecekse ne zaman geçilecektir.

Tüm suç delilleri ortada iken davayı açmamakta direnmek, katliama sessiz kalmak, işlenen suça ortak olmak anlamına gelecektir.

İşgal rejiminin Refah'a yönelik saldırısı İstanbul'da telin dildi İşgal rejiminin Refah'a yönelik saldırısı İstanbul'da telin dildi

Artık tahammül kalmamıştır, insanlık vicdanı dünyanın her yerinde, üniversitelere, sokaklara, meydanlara taşmaktadır.

Çocukların katlini önlemek UCM’nin elindedir, soykırım suçunu önlemek UCM’nin varlık sebebidir, UCM #ICC bunun için kurulmuştur, bu yetkisi vardır. Suçlular da bellidir, acilen soruşturma açılmalı, tedbir kararları alınmalı, suçluların tutuklanması sağlanmalıdır. 

Bir gün bile gecikmek, yüzlerce çocuğun hayattan koparılması demektir. Beklemeniz için hiçbir neden yok, dünya hukuk tarihine kara bir leke olarak değil; insan haklarını ve adaleti savunan biri olarak geçmek istiyorsanız bir dakika bile beklememeniz gerekir.

Lütfen çocuklar öldürülmesin. Suçlular adalet önünde hesap versin." (İLKHA) 

Kaynak: ilkha