Batman Üniversitesi Merkez Kampüsünde düzenlenen basın açıklamasına STK temsilcileri, üniversite öğrencileri ve akademisyenler katıldı.

ABD ve Avrupa'daki üniversitelerde öğrenci ve akademisyenler, siyonist işgal rejiminin Gazze saldırılarına tepki gösterirken Türkiye'deki üniversitelerde de Gazze katliamına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Bu kapsamda Batman Üniversitesi'nde başlatılan ‘Kampüs İntifadası Çadır Nöbeti’ne katılan akademisyen ve öğrenciler basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Öğrenci Toplulukları adına okuyan Taha Demir, 3 gün boyunca merkez kampüs bahçesinde Gazze'de yaşanan soykırıma ve katliamlara dikkat çekmek için çadırlarda nöbete devam edeceklerini belirtti.

"Gazze'de insanlık katlediliyor"

7 Ekim'den bugüne terör şebekesi tarafından yapılan sistemli soykırımın, insanlık tarihinin en kanlı vahşetleri ile devam etmekte olduğunu belirten Demir, "15 binden fazla çocuğun, 10 binden fazla kadının öldürüldüğü, hastanelerin hedef alındığı, yeni doğmuş bebeklerin vahşice katledildiği insanlık tarihinin en kanlı soykırımına karşı yeryüzündeki her bir bireyin insanlık onurunun sesi olarak tepki vermesi insan olmanın temel gereksinimlerinden biridir." dedi.

"İnsan hakları nerede?"

Tüm dünyanın gözü önünde çocuk, kadın demeden on binlerce masumun öldürülmesi ve iki milyona yakın insanın açlık ve kıtlıkla karşı karşıya bırakılmasından dolayı tepkiler gösterilmekte olduğunu belirten Demir, "Siyonizmin fonladığı siyasetçiler, devlet adamları bu tepkilere karşı şiddet uygulamaya başladılar. İnsani ve hukuki bir çerçevede gerçekleşen tepkileri şiddet yoluyla bastırmaya çalışan başta ABD ve Almanya olmak üzere Batı ülkelerini kınıyoruz. israil tarafından yapılan katliam ve soykırımların en büyük destekçisi olan ABD, Almanya ve diğer Batı yönetimlerinin bir yandan tüm dünyaya insan hakları, ifade özgürlüğü ve demokrasi dersi verirken, diğer yandan kendi içerisinde insanlık tarihinin en büyük vahşetlerinden birisine karşı insani tepkilerini gösteren öğrenci ve akademisyenlere yönelik sergilediği sert ve tahammülsüz tavrı kabul edilemez bulduğumuzu kamuoyuna ilan ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

"İnsanlığın sesi olarak tepkilerini ortaya koyan öğrenci ve akademisyenleri selamlıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu'nun soykırım politikalarına artık dur denilmeli Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu'nun soykırım politikalarına artık dur denilmeli

Tüm dünyada insanların siyonistlerin Gazze'de yaptığı soykırımına kaşı büyük tepkiler ortaya koyduğunu belirten Demir, konuşmasına şöyle devam etti:

"Son olarak ABD’de bulunan seçkin üniversitelerde öğrenci ve akademisyenler Gazze’de 200 günü aşkın süredir devam eden israil soykırımına karşı onurlu bir direniş başlatmıştır. ABD'de bulunan üniversitelerde başlayan ve 'Kampüs İntifadası' olarak ifade edilen eylemler, dünyanın farklı ülkelerinde bulunan seçkin üniversitelere yayılarak küresel bir tepki haline dönüşmüştür. Bizler de buradan bu onurlu tepkiye desteğimizi ilan ediyoruz. israil tarafından Gazze’de yapılan sistemli soykırıma karşı durmak adına insanlığın sesi olarak tepkilerini ortaya koyan öğrenci ve akademisyenleri selamlıyor ve Batman Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri olarak kendileri ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ilan ediyoruz." (İLKHA)

Kaynak: ilkha