Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacı ile Batman'daki tüm göl, gölet, akarsu, çay, dere gibi tüm iç sularda su ürünleri avcılığının 1 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında yasaklandığı belirtildi.

Açıklamada, "Artan nüfus ve gelişen ihtiyaçlar doğal kaynakların daha fazla kullanılmasına, doğal balık stoklarının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Doğal kaynaklarımız sonsuz değildir. Sürdürebilir avcılığın sağlanması, ekosistemin koruması, her balığa en az bir kere üreme hakkı verilmesi ancak av yasaklarının getirilmesi ile sağlanmaktadır." denildi.

Mersin'de tarihi eser operasyonu: 2 gözaltı Mersin'de tarihi eser operasyonu: 2 gözaltı

Açıklamanın devamında "Ticari ve amatör su ürünleri avcılığı yapan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için su ürünleri av yasaklarına uymaları hem kendi menfaatleri hem de su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Yasak süresince tüm balıkçılarımızın mevzuat hükümlerine uymalarını, aksi takdirde yasağa uymayanlar hakkında yasal işlem uygulanmaktadır." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha