Tahran-Ankara ilişkileri, Gazze ve bölgesel konuların ele alındığı görüşmede liderler, Ramazan ayı münasebetiyle karşılıklı olarak tebriklerini iletti.

Görüşmede, İran ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaların uygulanmasının önemine ve gerekliliğine değinen İran Cumhurbaşkanı Reisi, Tahran’ın Ankara ile enerji iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

İbrahim Reisi, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) "Ramazan ayında acil ateşkes sağlanmasını talep eden" karar tasarısının onaylamasına değinerek, "Siyonist rejim sadece bu karara değil, aynı zamanda hiçbir kanuna, anlaşmaya ve uluslararası yasaya bağlı değil. 400'den fazla uluslararası kararın israil tarafından ihlal edilmesi, yasaları çiğneyen rejimin vahşi ve insanlık karşıtı doğasını göstermektedir. Bu yüzden İslam ülkelerinin mazlum Gazze halkına destek olmak için ciddi adımlar atması lazım." dedi.

Mardin’de iki grup arasındaki kavgada 6 kişi tutuklandı Mardin’de iki grup arasındaki kavgada 6 kişi tutuklandı

Reisi, Gazze halkına insani yardım sağlamak için İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesindeki İslam ülkeleri ile diğer bölgesel ve uluslararası kuruluşlar arasında işbirliği yapmanın önemini de vurguladı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha