HAMAS lideri Hamdan, ABD Başkanı Joe Biden'ın, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, işgalci rejimin Gazze'deki saldırılarının aşırı olduğuna dair eleştirilerini, Arap TV'ye değerlendirdi.

Hizbullah, işgal askerlerinin saklandığı binaları vurdu Hizbullah, işgal askerlerinin saklandığı binaları vurdu

Hamdan, "ABD yönetiminin israilin Gazze Şeridi'ndeki yıkıcı savaşına ilişkin açıklamaları yalnızca 'havada kalan sözlerdir' ve ABD Başkanı Joe Biden'ın saldırganlığa ilişkin son açıklamalarının pratik bir etkisi yoktur." dedi.

Biden'ın açıklamalarının 2 şekilde yorumlanabileceğini anlatan Hamdan, şöyle devam etti:

"Birincisi, ABD Başkanı, Gazze'de olup bitenlerin Amerikalı seçmenin genel ruh halini ne ölçüde etkilediğinin ve bu durumun, yaklaşan seçimlerde kendisinin başarısız olmasına yol açabilecek pozisyonları olan etkili bir seçmen kesimi üzerindeki etkisinin farkındadır.

İkincisi, hükümet soykırım sürecini sürdürme kararlılığındadır. Buna karşın Biden, konumu açısından işgal hükümetinden biraz farklı olmaya çalışabilir.

Amerikan başkanına ve yönetimine, saldırganlığa tam ve doğrudan müdahil görünmemeleri gerektiği konusunda tavsiyeler verilmiş olabilir."

Biden, dün Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bildiğiniz gibi Gazze Şeridi'ndeki müdahalenin aşırı olduğu görüşündeyim" demiş, Suudi Arabistan-işgal rejimi ilişkilerinin normalleştirilmesi, "Filistinli sivillere yönelik insani yardımın artırılması", "rehinelerin serbest bırakılması ve çatışmaların geçici olarak durdurulması için bir anlaşma yapılması yönünde baskı yaptığını" savunmuştu.

Biden, "Şu anda bu rehine ateşkesini sağlamak için çok çabalıyorum. Açlıktan ve savaş sırasında ölen bir sürü masum insan var ve bunun artık durması gerekiyor." ifadelerini kullanmıştı.

Ancak Biden'ın bu ifadeleri, saldırıların başından bu yana işgal rejimine verdiği her türlü destek göz önüne alındığında samimi bulunmamıştı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha