Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi Başkanı Müeyyed Şaban, "30 Mart Filistin Toprak Günü" dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Özbekistan ve Tacikistan arasında Müttefiklik İlişkileri Anlaşması imzalandı Özbekistan ve Tacikistan arasında Müttefiklik İlişkileri Anlaşması imzalandı

Şaban, işgal makamlarının, Eriha ve Ürdün Vadisi'ndeki doğa rezervlerinin sınırlarının değiştirilmesi adı altında 15 bin dönüm, Kudüs ve Nablus vilayetlerinde devlet arazisi ilan eden üç emirle 11 bin dönüm ve gelecekte vatandaşların binlerce dönüm bölgeye erişimini engelleyen askeri amaçlarla ele geçirme emriyle 230 dönüm dahil olmak üzere 27 bin dönüm Filistin toprağına el koyduğunu bildirdi.

Gazze Şeridi'nde yönelik saldırıların üzerinden 6 ay geçtiğini hatırlatan Şaban, işgal rejimi tarafından kontrol edilen ve birçok işgal önlemine tabi olan Filistin topraklarının 2 bin 380 kilometrekareye tekabül ettiğini aktardı.

Şaban, bunun Batı Şeria'nın toplam topraklarının yüzde 42'sine ve işgal askeri yönetimine tabi olan (C) olarak sınıflandırılan toplam alanların yüzde 69'una denk geldiğini belirtti.

Halka yönelik işgal saldırısından sonra, işgal rejimindeki planlama yetkililerinin 6 bin 852 dönümlük bir alanda toplam 8 bin 829 yasadışı yerleşim birimi inşa etmek amacıyla toplam 52 yapısal plan üzerinde çalıştığını belirten Şaban, 1.895 birimin onaylandığını, 6.934 yeni yerleşim biriminin yerleştirildiğini de sözlerine ekledi.

7 Ekim'den bu yana işgal ordusu ve yerleşimci milislerin toplam 9 bin 700 saldırı gerçekleştirdiğini belirten Şaban, bu saldırıların 1.592 saldırı ile Kudüs'te en çok yapıldığını, saldırılar sonucu 12 Filistinlinin şehit olduğunu aktardı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha