Kürecik NATO Radar Üssüne Hayır İnisiyatifi, her ayın ilk Cuma günü düzenlediği basın açıklamasında bugün, Columbia Üniversitesinden ilham alarak onlarca ABD ve Avrupa üniversitesinde Gazze’deki soykırımı lanetlemek amacıyla harekete geçen anti emperyalist ve anti siyonist öğrencileri ve öğretim üyelerini gündeme aldı.

Kernek Karagözlüler Camii bahçesinde düzenlenen basın açıklamasını İnisiyatif adına okuyan Mavi Marmara Gazisi Mehmet Tunç, "Geçen ay Hakk’a yürüyen Kudüs Sevdalısı HÜDA PAR Malatya eski İl Başkanı Mehmet İlker Dönmezer kardeşimizi rahmetle yad ediyoruz. Kendisinin Kudüs yolundaki azmine ve gayretine bizler yakından şahidiz. Rabbimiz onu Kudüs şehitleriyle haşr eylesin, ruhu şad ve makamı ali olsun inşallah. Yine salı günü Kudüs’te bir şehadet eylemi gerçekleştiren Şanlıurfalı Hasan Saklanan kardeşimizi rahmetle anıyoruz. Milletimizi ve ailesini tebrik ediyoruz. İslam Ümmetinin başı sağ olsun. Kudüs Şehidi Hasan Saklanan’ın yolu yolumuzdur. Siyonistlere dünyanın her yerini dar eden mücahidlere selam olsun" dedi.

"Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde Gazze yanlısı gösteriler devam ediyor"

Columbia Üniversitesinden ilham alarak onlarca ABD ve Avrupa üniversitesinde Gazze’deki soykırımı lanetlemek amacıyla harekete geçen tüm anti emperyalist ve anti siyonist öğrencileri ve öğretim üyelerini selamlayarak devam eden Tunç, "Bu erdemli üniversite öğrencilerine ve akademisyenlere yönelik polis ve asker şiddetini de en gür sesle kınıyoruz. Coşkuyla selamladığımız bu eylemlerde, ABD'deki üniversite öğrencilerinin talepleri arasında yer alan, üniversitelerinin siyonist israil kurumlarıyla ilişkilerini kesmesi talebini destekliyoruz. Bizler de Türkiye’de siyonist İsrail ile iş birliği yapan üniversitelerden bu iş birliklerine son vermelerini talep ediyoruz. Tüm Dünya bir kez daha ABD’nin emperyalist, siyonist, evanjelist ve kapitalist yüzünü görmüş oldu. Daha geçtiğimiz yıllarda ırkçı ABD polisinin siyahi George Floyd’u nasıl vahşice katlettiği hafızalarda tazeliğini korumaktadır. Amerika, söz konusu korsan israil olunca anayasayı ve iddia ettiği ve kendisini ifade özgürlüğüne sahip demokratik bir ülke olarak kabul ettiği tüm yasa ve değerleri ayaklar altına aldı. Bugün başta Fransa ve İtalya olmak üzere Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde Gazze yanlısı gösteriler devam ediyor. Biz, Türkiye üniversitelerinin ve öğrencilerinin de bu vicdanlı harekete daha fazla destek vermesini istiyoruz" diye belirtti.

"Gazze direnişinin yükselttiği 'Küresel İntifada' çağrısı tüm dünyada yankılanıyor"

Filistin halkının 7 aydır, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir soykırıma maruz kaldığına vurgu yapan Tunç, şöyle devam etti:

"Siyonist işgal rejimi işgal ve katliamlarını dünyanın gözü önünde artırarak devam ettiriyor. Dünyanın onurlu halkları ise bu soykırıma karşı çıkmak için dört bir yandan ayağa kalktı. Gazze Direnişinin yükselttiği 'Küresel İntifada' çağrısı tüm dünyada yankılanıyor.  ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa başta olmak üzere NATO ile ete kemiğe bürünen emperyalist katiller, Filistin halkına reva gördükleri katliam ile bütün bir insanlığa göz dağı verdi. Batı Asya’nın pek çok yerine yayılmış askeri üsleri vasıtasıyla halkları ve coğrafyaları kontrolü altında tutmaya çalışan emperyalist devletler, ileri karakol olarak kurdukları ırkçı İsrail’i güçlendirmeyi öncelikli sorumlulukları olarak gördüler."

"Türkiye’de emperyalizmin yani NATO’nun hizmetindeki en bilinen üsler İncirlik ve Kürecik’tir"

Tunç, "Türkiye; 1952’den bu yana, ABD ve AB’nin aparatı olan NATO’nun üyesidir. NATO, Anadolu’nun koynunda beslediği bir yılandır. Ülkemizdeki tüm askeri darbelerde ve iç çatışmalarda NATO’nun yani ABD’nin doğrudan müdahalesi vardır. İşbirlikçi iktidarın izniyle Irak ve Suriye’yi bombalayan ABD uçakları İncirlik’ten havalanmıştır. Batı Asya’daki tüm emperyalist ve siyonist işgallerde parmağı olan NATO, 74 yıldan beri Türkiye'nin sırtında vebal, ayağında pranga olarak durmaktadır. NATO, adeta Türkiye’ye giydirilen bir deli gömleğidir. En önemli üslerini topraklarımızda bulundurarak Türkiye de bu işgalcilere ortak olmaktadır. Herkesin bildiği gibi, NATO demek Amerika demektir. NATO’nun asli görevi Amerika'nın menfaatlerine, korsan İsrail'in menfaatlerine ve büyük İsrail'in kurulmasına hizmet etmektir. NATO, ırkçı İsrail'in arka planındaki en büyük moral ve destek gücüdür. Türkiye’de emperyalizmin yani NATO’nun hizmetindeki en bilinen üsler İncirlik ve Kürecik’tir.   İncirlik’te askeri hareketlilik hava yoluyla organize edilirken, Malatya Kürecik’teki radar faaliyetleriyle ABD ve işgalci İsrail’e istihbarat desteği sağlanmaktadır.  Gazze’ye yönelik soykırımın devam ettiği günlerde yani 5 Kasım’da İngiliz medyasında da yayınlandığı üzere, İncirlik’ten kalkan ABD Hava Kuvvetlerine ait C-130J Hercules askeri nakliye uçağı Güney Kıbrıs’taki Agratur İngiliz üssünü kullanarak katil İsrail’e silah ve mühimmat sevk etmiştir.  İran ile siyonist İsrail arasında gerilim devam ederken ABD Hava Kuvvetlerine ait 2 adet B-1B Lancer tipi bombardıman uçağının tatbikat bahanesiyle İncirlik üssüne gelmesi de çok manidardır" ifadelerini kullandı. 

"2012’den bu yana Malatya’da faaliyet gösteren Kürecik NATO Radarı, korsan İsrail’in kalkanı olarak çalışmaktadır"

"İncirlik üssünde bulunan ve her ay ABD askerleri tarafından bakımı yapılan 50 adet nükleer bomba hangi İslam ülkesinin halkının başına atılmak üzere topraklarımızda tutulmaktadır?" diye sorarak sözlerini sürdüren Tunç," NATO politikaları çerçevesinde nükleer bombalara ev sahipliği yapması Türkiye için bir tehdittir. ABD, nükleer bombaları bir yerde kullandığı anda, karşıdaki ülke sizi hedef olarak konumlandırır. Türkiye, NATO'nun bu politikasına destek verirken, hedef ülke haline gelmektedir. Yunan halkı bile bu bombaları ülkelerinde istemezken biz neden Adana’mızda bu bombaların tutulmasına göz yumalım?   Ayrıca çizmesi dünyanın her tarafındaki sivillerin, çocukların kanına bulaşmış yüzlerce ABD askerinin ülkemizde bulunmasını istemiyoruz ve o yüzden buradan bir kez daha haykırıyoruz: Yankee Go Home! 2012’den bu yana Malatya’da faaliyet gösteren Kürecik NATO Radarı, korsan israil’in kalkanı olarak çalışmaktadır. Bu gerçeği, önceki NATO Genel Sekreteri açıkça söylemiştir. Biz, halkımız adına devlet yöneticilerine sesleniyoruz: İncirlik ve Kürecik üslerini kapatmanın ve NATO’dan çıkmanın tam vaktidir!" çağrısında bulundu.

Bakan Fidan İspanya'ya gidiyor Bakan Fidan İspanya'ya gidiyor

"Milletimizin hükümetten talebi çok net: Irkçı israil'le sadece ticareti değil tüm ilişkileri kesin"

Tunç, "Öte yandan hükümetin dün aldığı kararla korsan İsrail'le ticareti durdurmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Tabii ki alınan bu karar 7 aydan beri siyonist İsrail'in cürmüne ortak olma sorumluluğunu hükümetin üstünden kaldırmaz. Hükümet aylardır TÜİK verilerini inkar ederek israil'le ticaret yok dedi. Sonra israil'le ticareti kesersek Filistinliler aç kalır dedi. Ardından, 'israil'le ticareti kesemeyiz yoksa bundan olumsuz etkileniriz' dedi. İşgalci israil ile ticareti ifşa edenlere ise iftira attılar. İktidar ve destekçileri şimdi yaptıklarından utanır mı bilmiyoruz? Neticede bu alınan kararla, 'israil’le Ticaret Filistin'e İhanettir' diyenler kazanmıştır. Hükümetin aldığı bu kararın takipçisi olacağız. Çünkü daha dün Hayfa'dan Türkiye'ye ticari gemiler hareket halindeydi. O yüzden teyakkuzdayız ve teyakkuzda kalmaya da devam edeceğiz. Milletimizin hükümetten talebi çok net: Biz, ırkçı israil'le sadece ticaretin değil tüm ilişkilerin kesilmesini istiyoruz" diye kaydetti.

"HAMAS, İslami Cihad ve tüm direniş gruplarını selamlıyoruz"

Tunç son olarak, "Gazze’yi kanlarının son damlasına kadar savunmakta kararlı olan HAMAS, İslami Cihad ve tüm direniş gruplarını selamlıyoruz. Onların bu şanlı direnişine Lübnan Hizbullahı, Yemen Ensarullahı ve Irak İslami Direnişi düzenledikleri askeri operasyonlarla destek vermeye devam etmektedir. Biz Malatya’dan Hamas’ı, İslami Cihad’ı, Lübnan Hizbullahı’nı, Yemen Ensarullahı’nı ve Irak İslami Direnişi’ni selamlıyoruz. Sonuna kadar Direniş Cephesi’nin yanındayız. Onlarla iftihar ediyoruz. Yaşasın Gazze direnişimiz, yaşasın Küresel İntifada, kahrolsun Amerika, kahrolsun israil ve işbirlikçi rejimler" ifadelerini kullandı.  (İLKHA)

Kaynak: ilkha