Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, temaslarda bulunmak üzere başkent Kiev'e gelen Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ile görüştü.

Görüşmenin ardından taraflar ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez ile görüştü

Zelenski, görüşmede, cephe hattındaki durum, savunma desteği, Rusya'nın savaş planı, Ukrayna'nın Avrupa entegrasyonu ve Küresel Barış Zirvesi ele alındığını belirtti.

İsviçre'de haziranda yapılacak Küresel Barış Zirvesi'ne değinen Zelenski, "Bu nedenle her devletin, her liderin, her uluslararası kuruluşun, Küresel Barış Zirvesi'ne katılım ve ortak barış çabalarımızı destekleme konusunda kesinlikle net bir tutum sergilemesine ihtiyacımız var." dedi.

Doğu hattındaki durumun iyi olmadığını belirten Zelenski, "Silah tedarikinin artırılmasıyla Rusya'yı doğuda durdurabileceğiz. Şu anda orada inisiyatif onlarda. Bu bir sır değil. Onları durdurmamız, inisiyatifi elimize almamız gerekiyor. Bu ancak elimizde güçlü bir şey olduğunda yapılabilir." açıklamasını yaptı.

Silah tedarikinin yapıldığını aktaran Zelenski, ancak bunun onaylanan miktarda olmadığını ifade etti. (İLKHA)

Kaynak: ilkha