5 Mayıs 1992 tarihinde PKK'liler tarafından Kızıltepe'de camiye gittiği sırada katledilen Ramazan Yıldırım, şehadetinin 32'nci yılında akrabaları ve sevenleri tarafından Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde bulunan kabrinin başında anıldı.

HÜDA PAR İlçe Başkanı Adnan Sağlam'ın yanı sıra onlarca kişinin katıldığı anma programında Yasin şerif okundu, dualar edildi.

Şehid Ramazan Yıldırım kimdir?

27 Ağustos 1972 tarihinde Muş Malazgirt ilçesinde doğdu. 7 yaşındayken ailesi kan davasından dolayı Ceylanpınar'a göç etmek zorunda kaldı. İlkokulu Cengiz Topel ilköğretim okulunda bitirdi. 9 çocuklu ailenin en büyük oğluydu. 14 yaşından itibaren Yeşil Kubbe Camisi'nde Kur'an eğitimi gördü. 16 yaşında Hizbullah Cemaati ile tanıştı.

Şehid Ramazan, medrese ve camide İslami faaliyetlerde bulunarak, İslami eğitimler alırdı. Namaza çok düşkün olan Ramazan, bütün vakit namazlarını camide kılar, pazartesi ve perşembe oruçlarını kaçırmazdı. Cami namaz saatleri dışında kapatılırken, o camiyi kapatmayıp İslami sohbetler yaparak, "Çocuklar bizim geleceğimizdir, davamızı omuzlayacak kişilerdir, kendimi Allah'ın dinine adadım ve bundan sonraki yaşantım İslam, Kur'an ve sünnet çerçevesinde olacaktır." diyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı 85 personel alacak Diyanet İşleri Başkanlığı 85 personel alacak

Cebindeki bütün paraları çocuklara harcayan Ramazan'a ailesi çocuklara neden bu kadar değer veriyorsun dediğinde O, "Çocukları sevindirmek Allah'a yaklaşmaktır ve bir gün şehid olursam bu çocuklar benim davamı savunacak olan kişilerdir." derdi.

Ramazan Yıldırım'ın şehadeti

Daha önce defalarca PKK tarafından ölümle tehdit edilen Ramazan, bu tehditlere kulak asmayarak davasını azimle devam ettirdi. Annesine hitaben "Anne eğer ben şehid olursam senin sahibin yüce Allah'tır" diyen Ramazan, muhacir olarak bulunduğu Mardin'in Kızıltepe ilçesinde camiye gitmek istedi. Ramazan, Nusaybin yolu üzerinde bulunan Seyda Camii'in köşesine vardığında 2 PKK elemanı  tarafından kendisine 19 el ateş edilmek suretiyle şehid edildi. Ramazan vurulduğu esnada şehadet parmağını kaldırdığı için avucuna da bir kurşun isabet etmişti. (İLKHA) 

Kaynak: ilkha