Dünya İslami Uyanış Asamblesi'nden işgal rejiminin Refah saldırısına kınama Dünya İslami Uyanış Asamblesi'nden işgal rejiminin Refah saldırısına kınama

Siyonist rejim, Gazze Şeridi'nden Mısır'a açılan Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafını işgal etti. Gazze Sınır İdaresi'nden yapılan açıklamada ise işgal tanklarının Refah Sınır Kapısı'na konuşlandığı ve sınırın kapatıldığı ifade edilmişti.

Sınır kapısının işgal edilmesi nedeniyle Gazze'ye yardım geçişlerinin durdurulduğunu belirten Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Öğretim Üyesi Filistinli Doç. Dr. Halid El-Uveysi, daha önce yardımların yüzde 90'nı giremezken şimdi ise yüzde 100 giremeyeceğini bu nedenle denizden bir an önce yardım yolu açılması gerektiğinin altını çizdi.

Gazzelilerin Türkiye'den beklentilerinin çok olduğunu söyleyen El-Uveysi, "Artık hükümetlerde değil halkta çare buluyoruz. israil, artık hiçbir kırmızı çizgi bırakmadı. Gazze halkı Arap hükümetlerden çoktan umudunu kesti. Çünkü onların siyonistlerle ABD ile işbirliği devam ediyor. 7 Ekim'de Türkiye'de bir umut vardı. Maalesef beklenen o karşılığı yapmadık. Son günlerde Türkiye ciddi adımlar atıyor. 7 Ekimden beri gündemde olan Türkiye Filistin arasında 2018'den beri güvenlik işbirliği protokolü vardı. Bu işbirliği 2021'de Resmi Gazetede yayınlandı. Aslında Türkiye askeri bir müdahale yapabilir. Katar'da, Libya'da, Karabağ'da nasıl müdahale ettiysek Gazze'de de müdahale edebilirdik. Ama Gazze'deki kardeşlerimiz Türkiye'yi zor durumda görmek istemiyorlar. Açık söylüyorlar Türkiye son kalemiz. Türkiye'nin düşmesini kimse istemiyor. Ondan dolayı Türkiye'den askeri bir müdahale değil yardım konusunda ciddi adımlar bekleniyor." dedi.

Konuşmasının devamında El-Uveysi, "Türkiye yardımlarını Mısır üzerinden gönderiyordu. Maalesef yardımların yüzde 90'nı Gazze'ye giremiyordu. Bugün yüzde 100 Gazze'ye bir şey girmeyecek. Çünkü Refah Kapısı israilin eline geçti. Yardımların ulaşması için artık yeni bir yol açmak gerekiyor. Deniz yolu üzerinden yardımlarımızı direk Gazze'ye ulaştırabiliriz. Deniz yoluyla Gazze'ye yardımı sadece Türkiye yapabilir. Türkiye'nin dışında bu yardımı kimse yapamaz. STK'ların özgürlük filosu İstanbul'dan çıkacaktı bir aksilik oldu. Mehmet Görmez hocanın dediği gibi Türkiye'den 7 gemi değil 70 gemi bütün dünyadan gelsin birlikte bu ablukayı kaldırma vaktidir. Bunu bugün yapmazsak başka bir zaman uygun olmayacak. İsrail bütün kapıları kapattı. Bizim görevimiz Gazze'deki insanlar açlıktan ölmeden önce deniz üzerinden bir yol biz açalım. Bunu yapabiliriz. Yapacağız inşallah gemilerle Gazze'ye ulaşacağız." ifadelerine yer verdi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha